Zengin finansçılar İngiltere’yi terk ediyor - YeniHavadisYeniHavadis

23 Ekim 2020 - 04:58

Zengin finansçılar İngiltere’yi terk ediyor

Korona virüs vakalarındaki artış ve Brexit krizinin üst üste geldiği İngiltere’de varlıklı finans sektörü çalışanları İngiltere yerine farklı alternatifleri değerlendiriyor

Zengin finansçılar İngiltere’yi terk ediyor
Son Güncelleme :

29 Eylül 2020 - 8:07

Londra finans merkezinde Brexit hazırlıkları sürerken zengin finans sektörü çalışanları İngiltere’de art arda gelen Kovid-19 ve Brexit riskleri karşısında çareyi ülkeyi terk etmekte buldu.

Financial News’in haberine göre servet, gayrimenkul ve vergi danışmanları Brexit’in ve korona virüsün oluşturduğu kara bulutların zengin finansçıları ülkeyi terk etmeye yönelttiğini belirtiyor.

ZENGİNLER ÇİFTE KRİZ NEDENİYLE SERVETLERİNİ TAŞIYORLAR

Müşteri portföyünde riskli fon yöneticilerini de bulunduran servet danışmanlığı şirketi London & Capital’ın Hususi Yatırım Birimi Başkanı Iain Tait İngiltere’nin daha az ilgi çekici bir ülke haline geldiğini belirtiyor.

Toplam servetleri 1,25 milyar sterin olan 100 kadar varlıklı bireyin danışmanlığını yapan Tait bazı müşterilerinin İngiltere’den taşınarak ikinci karantina sürecinden ve Brexit geçiş döneminin bitmesiyle oluşacak sonuçlarından kurtulmayı değerlendirdiklerini belirtti.

Tait, “Bu salgın ve karantina potansiyeli devam ederse, bu durum daha fazla seçeneği olan varlıklı aileleine kesinlikle farklı seçenekler aramasına yol açacaktır. Müşteriler hem Brexit sonrasında hem de aile yaşamlarına etki eden korona virüs bulutlarında devan ederken istedikleri hayat tarzına ve işletmelere sahip olmaya devam etmeyi arzuluyorlar. Bu ikisinin karışımı birlikte çalıştığımız yüksek varlıklı kimselerde İngiltere üzerinde kara bulutlar oluşturuyor” dedi.

LÜKS GAYRİMENKULLERDE TERCİH DENİZAŞIRI ÜLKELER

Lüks gayrimenkul danışmanı Beauchamp Estates şirketi birçok müşterisinin yılın bir kısmını geçirmek için yurtdışında ev aradığını belirtiyor. Beauchamp Estates’in Yöneticisi Paul Finch’e göre zenginlerin gayrimenkul için aradıkları konumlar Yunan adaları, Fransa’nın güneyi ve İsrail.

Finch, “Yurtdışında yaşamak için yer arayan bu kimseler çok üst düzey Londra finansörleri, kendi işinin sahibi olan kimseler ya da riskli fon yöneticileri veya üst düzey ortakları. Onlar yurtdışında bir ev ve havuzu olan tercihen deniz manzarası olan büyük villalar isteyip bunun için 10 milyon sterline kadar harcama yapabilirler. Bu insanların ayrıca ticari havayollarıyla seyahat etmeye ihtiyaçlar yok. Zira ya özel jetleri var ya da özel jetlere erişimleri var. Bu nedenle yurtdışındaki evlerinden Londra’ya seyahatlerinde potansiyel sağlık sorunları yaşamak gibi bir problemleri yok” ifadelerine yer verdi.

TAŞINMANIN VERGİLERE ETKİSİNİ SORANLARIN SAYISI 3 KATINA ÇIKTI

HSBC ve Barclays yöneticilerinin de müşterisi olduğu vergi ve finansal danışmanlık firması Kreston Reeves çalışanların İngiltere’den daha iyi bir yer bulmak için taşınma araştırmalarının üçe katlandığını belirtiyor.

Firmanın Özel Müşteri Vergi Danışmanı Stephen Metcalf Avustralya ve İtalya gibi ülkelere geçici bir taşınmayı düşünen müşterilerinde “dramatik bir artış” olduğunu belirtiyor. Korona virüs açısından söz konusu ülkelerin daha iyi bir konumda görüldüğünü de sözlerine ekliyor.

Vergi danışmanı, “İnsanlar, ‘Sadece gelecek yılın bahar aylarına kadar bunu atlatmak ve nerede olduğumuzla neler gerçekleştiğini görmek istiyorum’ diyorlar” ifadelerini kullanıyor. Metcalf normal şartlarda her hafta bir ya da iki kez İngiltere dışına taşınmanın vergiler üzerindeki etkileri konusunda konuşma yaptığını belirtiyor. Fakat vergi danışmanı korona virüs vakalarının artmasıyla birlikte bu konuşmaların haftada “beş ya da altı” kez gerçekleştiğini belirtiyor. Metcalf, bu soruşların “büyük kısmının” Finans sektörü çalışanlardan geldiğinin altını çiziyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.