Spor yazarları Türkiye - Macaristan maçını değerlendirdi! - YeniHavadisYeniHavadis

21 Ekim 2020 - 01:52

Spor yazarları Türkiye – Macaristan maçını değerlendirdi!

Son Güncelleme :

04 Eylül 2020 - 20:25

20 views
1

A Milli Takımımız, UEFA Uluslar Ligi B Grubu ilk maçında Sivas'ta Macaristan'ı konuk etti. Milliler, karşılaşmadan 1-0 mağlup ayrıldı. Spor yazarları Türkiye-Macairstan maçının değerlendirdi. İşte o değerlendirmelerden bazıları...

2

Atilla Gökçe: Oyun da sonuç da pandemik "Sivas’ta gördük ki Milli Takım, pandemiden olumsuz etkilenmiş… Avrupa Şampiyonası elemelerinde güvenimizi kazanan, göğsümüzü kabartan ve hepimizi coşturan “Bayrak Çocuklar”, Macaristan karşısında hiç de yüksek seviyede bir oyun çıkaramadılar."

3

"Oyun merkezinde Kaan ve Mert Hakan, kanatlarda Ahmet Kutucu ve Emre Kılınç, çok gayretliydiler ama, rakip baskısı altında çok top kaybettiler. Orta alanda ve kanatlarda umulan oyun çıkmayınca Burak Yılmaz da “topsuz”(!) bir ilk yarıda boşa koşular yaptı.Macar takımı kazandığı her topu, en az 5 isabetli pasla ceza alanına kadar taşıyıp gol pozisyonlarına girdi. Uğurcan gibi genç ustayı aşamadılar. Buna rağmen demoralize olmadan, gayet sakin bildiklerini uyguladılar. İlk yarıda Sallai, Holender ve Szalai’nin gole sıcak ve etkili atakları bizim açımızdan maçın zorluk derecesini yükselten unsurlardı."

4

"Şenol Güneş’in ikinci yarıya Yusuf Yazıcı ile başlayıp sonradan da İrfan Can Kahveci’yi oyuna dahil etmesi, pandemik etkiyi dağıtan bir hamle oldu. Önce Burak’ın, sonra da Emre Kılınç’ın ataklarıyla pozisyona girdiler, iki korner hakkı kazandılar. Böylece topu rakip yarı alana taşımayı da başardılar."

5

"Macarlar bekledikleri golü 80’de duran topla attılar. Szoboszlai, Uğurcan’ın göremediği ve uzanamayacağı sağ üst köşeden beklenmeyen işi yaptı.Bu maç, seyirci önünde oynansaydı, pekala davul-zurna eşliğinde coşkuyla kutlanacak bir galibiyet elde edebilirdik. Olmadı. Oysa Avrupa Uluslar Ligi, bizim için Dünya Kupası yolunu açabilecek küçük olasılıklar da vaad eden bir organizasyondu. İyi başlayamadık. Memnun değiliz. Ama şikayetimiz de yok. Bu çocukları seviyoruz."

6

Mehmet Demirkol (Fanatik): Normalden çok uzak "Şenol Güneş, ortalama üstü bir pas takımına karşı, bir baskın takımı saha sürdü. Bu, Kaan Ayhan, Çağlar ve Melih’le defakto bir 3’lü savunma önünde tüm unsurlarıyla direkt oyunu hedefleyen bir ekipti. Muhtemelen Hakan Çalhanoğlu ve Mert Hakan’ın bu takımı koşturacak pasları atmasını, ekibin de baskıyla kaptıkları topların işe yarayacağını düşündü. Ancak bu olmadı. Macarlar topu beceriyle çevirip bizim planımıza alan ve fırsat bırakmadılar."

7

Turnuva hedef üzerine "Öte yandan hocanın bu planı hem rakibin oyunu hem de bu organizasyonun mantığı açısından anlaşılabilir. Çünkü aslında UEFA Uluslar Lig bir açıdan da hazırlık/dostluk maçlarını bir hedefle yapmak için düzenlendi. Yani oyuncu ve oyun denemek için bu doğru bir sahne. Ancak işin yürümeyeceği hemen anlaşılmışken düzeltmeye gitmeyişinin üzerinde durmak gerekir."

8

Toptan değiştirmek gerek "Takım Mahmut ya da Ozan’a ihtiyaç duyduğunu hemen gösterdi. Çünkü aslından 6 ya da 8’de Mert Hakan ve Emre’nin bu yapı içinde görev yapması kolay değil. Arkadan top yapacak oyuncu az. Önde durak olacak pivot yok. Olmadığı anda yapıyı toptan değiştirmek gerekirdi. Ama 3 değişiklik hakkı işi bozdu."

9

Gole şapka çıkartılır "İkinci yarıda hocanın müdahelesi sonucunda ortaya bir oyun çıkmayışına bakınca şunu düşündüm: Şenol Hoca belki de hazır olmayan kadroya top oynatmanın imkansızlığını görüp rakibe pusu kurmaya karar verdi. Ama ne olursa olsun orta sahada topa hakim olacak bileklere ihtiyaç vardı. Yenilgiyi Uğurcan dışında hak ettik. Ama Szoboszlai’nin sanat eseri kıvamındaki golüne o da şapka çıkarmıştır."

reklam
10

Ali Ece (Fanatik): İlk 45 büyük sıkıntı "İlk yarıda maalesef Şenol Güneş döneminin en kötü Türkiye Milli Takımı performansını izledik. Daha doğrusu 2000 doğumlu Szoboszlai başta olmak üzere Macarlar oynadı biz izledik. Holender de açık veren sağ kanadımız karşısında çok etkili bir ilk 45 oynadı. Özellikle merkez orta üçlümüz birbirinden çok kopuk bir ilk yarı oynadı: Kaan Ayhan fazla ‘önstoper’, Hakan Çalhanoğlu ofansif orta sahadan çok ikinci forvet gibi pozisyon alınca ilk milli maçını oynayan Mert Hakan da iki arada bir derede kaldı. Kötü ilk yarıyı öncelikle Uğurcan ve kalesinin direkleri ile Merih-Çağlar ikilisinin kaliteli stoper performansları sayesinde gol yemeden tamamladık. İkinci yarıda Şenol Güneş orta sahaya Yusuf Yazıcı ve İrfan’ı alarak müdahale edince ilk yarıya göre toparlandık. Ancak puan almamıza yetmedi."

11

Gecenin sorusu "Avrupa elemelerinde en güçlü yönümüz olan kompakt oyunun tam tersini ilk 45’te neden oynadık? Maçın olayı Szoboszlai’nin gol olan frikik vuruşu maalesef mükemmeldi."

reklam
12

Maçın starı "Takımımızın en iyisi kalecimizdi. Uğurcan sürekli gelişen ve özel yeteneklerle bezeli bir kaleci."

13

Maçın olayı "Kalemizde aynı anda Mert ve Uğurcan bile olsaydı, yine de gol olabilirdi. red Bull futbol yatırımının Avrupa futbolunun zirvesine damga vurabilecek çok önemli bir başka özel yeteneği Szobozslai."

14

Kısa mesaj "Şenol Güneş hoca EUrO 2020 elemelerinde çıtayı fazlasıyla yükseltti. Dün gece ise özellikle ilk yarıda o çıtanın çok altında bir performans sergiledik."