Son dakika: Yunanistan çılgına döndü! Türkiye'yi hedef alıyor... - YeniHavadisYeniHavadis

22 Ekim 2020 - 01:46

Son dakika: Yunanistan çılgına döndü! Türkiye’yi hedef alıyor…

Son Güncelleme :

06 Eylül 2020 - 6:25

16 views
1

Doğu Akdeniz’in sahibiymiş gibi davranan Yunanistan, dozu her geçen gün artan provokatif bir dille Türkiye’yi hedef almaya devam ediyor. Fransa ile birlikte uluslararası arenada Ankara aleyhinde lobi faaliyeti yürüten Yunanistan, Ege ve Akdeniz’de hukuk tanımaz bencil tutum ve davranışlarını devam ettiriyor.

2

Türkiye ise uluslararası hukuk çerçevesinde sondaj ve araştırmalara devam ederken, Türk Deniz Kuvvetleri bünyesindeki gemiler ve hava vasıtaları da Akdeniz’de koruma ve refakat görevini sürdürüyor.

3

Akıl dışı taleplerle gerginliği artıran Atina bununla da yetinmeyerek sivil faaliyetlerin icra edildiği deniz alanlarında askeri tatbikatlarına her gün bir yenisini ekliyor.

4

Gerginliği tehlikeli seviyelere çıkaran Yunanistan'da medya da kışkırtıcı haberlere yer vermeye ve gerçekleri çarpıtmaya devam ediyor.

5

Yunan medyasından To Vima gazetesi bu sabah "Yunanistan-Türkiye: Stoltenberg Kıvırması ve Atina'nın Rahatsızlığı" başlıklı haberini manşetten verdi.

6

Doğu Akdeniz'de gerilimin gittikçe yükseldiği dönemde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in gerginliği yatıştırma amaçlı diyalog çağrısına sıcak bakmayan Yunan tarafı, skandal ifadeler kullandı.

7

Stoltenberg'in "Yunanistan-Türkiye diyaloğuna şantaj yapmak üzere müdahale ettiğini" ileri süren haberde "Türkiye'nin kayırıldığı" ileri sürüldü.

8

NATO'nun açıklamalarının ertesi günününde, Brüksel'deki MEGA muhabiri Sarantis Sarantopoulos bir açıklamalar yaptı.

9

"NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kışkırtıcı açıklamalarla Türkiye'ye olan sempatisini defalarca dile getirdi." ifadelerini kullanan Yunan muhabir, NATO Genel Sekreteri'ni Pontius Pilatus'a benzetti.

reklam
10

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in daha önce de Türkiye'nin yanında yer aldığını ileri süren MEGA muhabiri Sarantis Sarantopoulos, iki ülke arasındaki gerilimi artırmaya yönelik provokasyon kokan açıklamalarıyla manşetlere çıktı.

11

Atina, Türkiye ile diyaloğa her zaman istekli ve hazır olduğunu yinelediğini iddia etse de, her türlü müzakereye başlamak için gerekli koşulun, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tüm savaş gemilerini ve Oruç Reis'i geri çekmesi olduğunu ileri sürüyor.

reklam
12

Öte yandan Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak karşılıklı açıklamalar sürüyor.

13

Son olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Türkiye provokasyonlarına son verirse görüşmeler başlar" açıklamasını yaptı.

14

Miçotakis, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi ile görüşmesi sonrası konuştu.

15

Miçoktakis "Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki kara suları hudutlarını uluslararası hukuk kapsamında görüşmeye hazırız ama bunu tehdit altında yapmayacağız. Tehditleri sonlandırın ki görüşmeler başlasın" dedi.

16

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise daha erken saatlerdeki açıklamasında NATO ve Avrupa Birliği'nin (AB) görüşme tekliflerini Yunanistan'ın reddettiğini söylemişti.

17

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün yaptığı açıklama ile Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin iki ülkenin NATO bünyesinde masaya oturmayı kabul ettiğini açıklamıştı.

18

Stoltenberg görüşmeler için, "Yunanistan ve Türkiye değerli müteffiklerimizdir. NATO da güvenliğimiz konusundaki tüm unsurlar için önemli bir görüşme platformudur" açıklamasını yaparken, görüşmenin amacının Doğu Akdeniz'deki olay ve kaza riskini azaltma ve askeri gerilimi düşürme olduğunu belirtmişti.

19

'Türkiye tehdit politikasından vazgeçmeli' Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bugünkü açıklamasında "Türkiye herhangi bir diyaloğa başlamadan önce tehdit politikasından vazgeçmeli." dedi.

20

Miçotakis, Türkiye'yi bölgesel güvenliği tehlikeye atarak bölgenin coğrafyasını değiştirmekle de suçladı. Daha önce Amerikan CNN kanalına verdiği mülakatta söylediğini tekrarlayan Yunan lider, Türkiye'nin provokasyonlarına son vermesi gerektiğini ifade etti.

21

İki ülke arasındaki diyalogun, krizin Türkiye'nin savaş gemileri ve araştırma gemisi ile Yunanistan Münhsısr Ekonomik Bölgesi'nde tırmandırılmadığı sürece olamayacağını söyleyen Miçotakis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın konuya ilişkin bugün BM Genel Sekrteri Antonio Guterres ile görüşeceğini aktardı.

22

'Yunanistan'ın NATO'yu yalanlaması ibretliktir' Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Yunanistan'ın görüşmeler için fikir değiştirdiğini söyledi. NATO'nun iki ülke arasındaki görüşmeler için Türkiye'nin görüşüne başvurduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Biz 'her zaman görüşmeden yanayız, böyle girişime hayır değil evet deriz' dedik. 'Bunu açıklayabilir miyiz' dediler, 'evet' dedik. NATO Genel Sekreteri Yunanistan'a da görüşünü sordu ve oluru aldıktan sonra açıklama yaptı. Ama maalesef Yunanistan NATO Genel Sekreteri'ni yalanladı. Fakat biz şaşırmadık. Yalan söyleyen Yunanistan'ın kendisi. Bir kere daha diyalogdan yana olmadığını gösterdi" dedi.

23

Yunanistan'ı diplomasi ve diyalogdan yana olmamakla suçlayan Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği'nin desteğinin hep koşulsuz olduğunu düşünüyordu. Son zamanlarda biraz değişti, onu da söylemek isterim. Yunanistan'ın NATO'yu yalanlaması ibretliktir. Yalan söyleyen Yunanistan'dır. Önce 'olur' verdi sonra vermediğini söyledi" diye konuştu.

24

'Yunanistan, AB'nin çağrısını da reddetti' NATO gibi benzer bir çağrının AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından da yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, çağrıya "Tarafsız bir yerde buluşabiliriz" cevabını verdiklerini aktardı. Çavuşoğlu, bu çağrının Dendias tarafından reddedildiğini ifade etti.

25

'Fransa'nın ne ilgisi var?' Fransa'nın gerilimde Yunanistan'a yönelik desteğinden bahseden Çavuşoğlu, "Yunanistan'ı en çok kışkırtan kim? Fransa. Fransa'nın da başka derdi var. Doğu Akdeniz ile Fransa'nın ne ilgisi var? Batı Akdeniz olsa anlardık" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise "Görüşmelerde bir anlaşma sağlanamadı" dedi.

26

Gerilim geçen ay tırmandı NATO'nun iki müttefik ülkesi Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz rezervlerine ilişkin iddialar ve kıta sahanlıklarının kapsamı konusunda fikir birliğine varamıyor.

27

Bu anlaşmazlık, geçen ay Türk ve Yunan firkateynlerinin hafif bir çarpışma yaşaması üzerine alevlendi.

28

Yunanistan'a, Akdeniz'in aynı bölgesindeki askeri tatbikatlarında NATO müttefikleri Fransa ve İtalya da katılırken, Türkiye de deniz tatbikatları gerçekleştirdi. 'Eunomia' adı verilen tatbikat, Kıbrıs Adası'nın batısında yapılıyor.

29

Yunan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu tatbikat, dört Akdeniz devletinin tansiyonu düşürme politikası kapsamında hukukun üstünlüğüne yönelik taahhütlerini ortaya koyma amacı taşıyor" denildi.

30

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly de Doğu Akdeniz'in gerilimin yükseldiği bir bölgeye dönüştüğünü belirterek, uluslararası hukukun istisna değil, norm haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

31

Türkiye de Salı günü, Girit Adası'nın güneyinde müttefik ülke deniz kuvvetleri gemileri ile birlikte kısa süreli bir geçiş eğitimi yaptığını açıkladı.

32

Kuzey Kıbrıs da, dört ülkenin gerçekleştirdiği tatbikatı "hukuka aykırı" olarak nitelendirdi.

33

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise gerilimle ilgili yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarmak istemesini "savaş sebebi" olarak değerlendirdi.