Son dakika... Dünya şokta! Kim 'vur emri' verdi... - YeniHavadisYeniHavadis

27 Ekim 2020 - 23:20

Son dakika… Dünya şokta! Kim ‘vur emri’ verdi…

Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 4:55

39 views
1

Son olarak 'komaya girdiği' yönündeki haberlerin ardından iki gün sonra kameraların karşısına çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bu kez verdiği 'vur emri'yle gündemde.

2

Şimdiye kadar hiçbir koronavirüs vakası bildirmeyen Kuzey Kore'de, resmi medyanın paylaştığı bazı fotoğraflarda generallerin maske taktığı görüldü.

3

Güney Kore'den Kuzey Kore'ye kaçan bir kişide Covid-19'a rastlandığı yönündeki haberlerin ardından ise, Kim sınır kenti Kaesong'u giriş çıkışlara kapattı.

4

Şehir üç hafta karantinaya alınırken, Kim Jong-un tarafından tüm ülkeyi kapsayan acil durum ilan edildi ve eyaletler arasında seyahat etmek de yasaklandı.

5

Ancak asıl sarsıcı haber, bugün İngiliz medyasında yer alıyor. Buna göre, her şeyi denetlemesiyle ünlü lider Kim Jong-un, koronavirüsü engellemek için sıra dışı bir yola başvurdu.

6

Kuzey Kore lideri, Çin sınırından ülkesine doğru yaklaşan herkesin 26 Ağustos'tan itibaren 1 kilometre mesafede durdurulmasını yoksa vurulmasını emretti.

7

Radio Free Asia'nın birçok kaynağa dayandırdığı haberde, Hamgyong eyaletine bağlı Hoeryong kentinde yaşayan bir Kuzey Koreli söz konusu duyurunun yapıldığını söylüyor:

8

"Duyurudan sonra polis halka 'Koronavirüs ülkemiz haricinde her yerde. Dolayısıyla düşmanlarımız bize virüs bulaştırmak için sınırdan sızmaya çalışabilir' dedi."

9

Kuzey Kore'nin ilan ettiği 1 kilometre yaklaşmama yasağı, komşusu Çin'le olan 1416 kilometrelik sınırı kapsıyor. Kararın ardından sınıra takviye polis kuvvetleri gönderildi.

reklam
10

Kuzey Kore ordusundan bir kaynak da Radio Free Asia'ya sınırdaki yasağı doğruladı, sınıra yaklaşan herkesin kayıtsız şartsız hedef alınacağını söyledi.

11

Ocak ayından bu yana sınırlarını kapalı tutan Kuzey Kore’de koronavirüs salgınının kontrol altına alınıp alınmadığı henüz net değil.

reklam
12

Ancak, çeşitli kaynaklar ülkede bulunan elçiliklerin ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu’nun koronavirüs nedeniyle ülkeden ayrıldığını yazdı.

13

Sağlık durumu hakkında çeşitli söylentiler ortaya atılan ve en son komada olduğu iddia edilen Kim Jong-un, hafta içinde İşçi Partisinin politbüro toplantısında boy göstermişti.

14

Güney Kore'nin eski devlet başkanlarından Kim Dae-jung’un danışmanlığını yapan Chang Song-min, Güney Kore medyasına yaptığı açıklamada, bu yıl önemli etkinliklere katılmayan Kuzey Kore lideri Kim'in sağlık durumunun kötü olduğunu ileri sürmüştü. Chang, " Komada olduğunu tahmin ediyorum ancak henüz hayatta" demişti.

15

Güney Kore medyası da, daha önce de sağlığı hakkında spekülasyonların yapıldığı Kuzey Kore liderinin komada olduğunu ve yetkilerinin bir kısmını kız kardeşi Kim Yo-jong'a devrettiğini yazmıştı.

16

Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'un, ülkeyi yönetmeye yardımcı olmaya hazır olduğunu söyleyen Chang, "Tam bir ardıl yapı oluşturulmadı, bu nedenle boşluk uzun süre sürdürülemeyeceği için Kim Yo-jong öne çıkarılıyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

17

Ancak iddiaların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz haftalarda sağlığına ve bazı yetkilerini kız kardeşi Kim Yo-jong’a devrettiğine ilişkin iddiaların ardından parti kongresinde ortaya çıktı.

18

Politbüro toplantısınnın görüntüleri Kuzey Kore resmi kanalları aracılığıyla yayınlandı. Medyaya yansıyan karelerde Kim'in sağlıklı olduğu görüldü. Parti kongresinde delegelere seslenen Kim Jong-un, Kuzey Koreli yetkilileri koronavirüs pandemisi ve Kore Yarımadası'nı vurması beklenen Bavi Tayfunu’na karşı gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

19

KIZ KARDEŞ ÖNE ÇIKIYOR Güney Kore istihbarat servisinden, tüm dünyada manşetlere çıkan bir iddia geldi. İddia, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Güney kore krizi sırasında aktif rol oynayan kız kardeşi Kim Yo-jong hakkında.

20

İstihbarat servisinin bu bilgileri Perşembe günü parlamentoya aktardığı ifade edilmişti. Milletvekilleri de daha sonra bunları gazetecilerle paylaştı. Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'un, diğer görevlerinin yanı sıra Kuzey Kore'nin ABD ve Güney Kore'ye yönelik politikalarından sorumlu olduğu ve "fiilen iki numaralı lider" haline geldiği belirtildi. Ancak Kim'in genel kontrolü elinde tuttuğu ve "halefini belirlemediği" vurgusu da yapılmıştı.

21

Ancak bazı uzmanlar bu istihbarata şüpheyle yaklaşıyordu. NKNews haber sitesi Kim Yo-jong'un bu ay iki önemli toplantıya gitmediğini yazarken, bazı gözlemciler de onun terfi edilmekten ziyade yetkisinin azaltılmış olabileceği spekülasyonları yapıyordu.

22

Kim Yo-jong, Kuzey Kore liderinin kardeşleri arasında ona en yakın ve güçlü müttefiki olarak tanımlanıyor. 1987 doğumlu ve ağabeyinden dört yaş küçük olan Kim Yo-jong, onunla aynı dönemde İsviçre'nin Bern kentinde eğitim gördü.

23

Kim Yo-jong, Şubat 2018'de ağabeyini temsilen, Güney Kore'de yapılan Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine katıldığında ilk kez dikkatleri çekmişti. Kim ailesinden biri ilk kez Güney Kore'ye gitmişti.

24

Ayrıca ağabeyi ile uluslararası zirvelerde görev aldı. Bunlar arasında Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump ile yapılan zirveler de bulunuyor.

25

BBC Seul Muhabirinin analizi'ne göre, Kim Yo-jong şüphesiz yükselişte. Bazı uzmanlar, Kuzey ve Güney Kore arasında bu yıl başlarında yaşanan krizin Yo-jong'a daha fazla platform sağlama amacıyla çıkarıldığı kanısında.

26

Kim Yo-jong Mart'ta kamuoyuna ilk açıklamasını yapmış, Güney Kore'yi şiddetle kınamıştı. Daha sonra da "Yüksek Lider, Parti ve devlet tarafından kendisine yetki verildiğini" söylemişti.

27

Ayrıca Kim Jong-un ile Trump arasında bu yıl içinde bir zirve olabileceğini, "Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik en küçük bir tehdit teşkil etme niyeti olmadığını" yazdı.

28

Tüm bunlar Kim Yo-jong'a ABD ve Güney Kore'ye yönelik politikaları etkilemesi için sorumluluk verilmiş olabileceğini gösteriyor.

29

Kim'in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

30

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı. Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

31

Kim Yo-jong'un yetkilerinin artırılması, Kuzey Kore lideri olarak ağabeyinin yerine geçeceği anlamına gelmediğini söylüyor. Yetkisi artırılan tek danışman da değil. Ayrıca istihbarat açıklamasında, Kim Jong-un'un genel kontrolü elinde tuttuğu vurgulanıyor.

32

33