Son dakika: Dünya şaşkına döndü! Hepsi çıplak, hepsi kelepçeli... - YeniHavadisYeniHavadis

31 Ekim 2020 - 17:28

Son dakika: Dünya şaşkına döndü! Hepsi çıplak, hepsi kelepçeli…

Son Güncelleme :

06 Eylül 2020 - 6:25

16 views
1

El Salvador'un covid cehennemi hapishaneleri böyle görüntülendi... Tüm vücutları dövmelerle gangsterler, aranmayı beklerken maksimum güvenlikli bir hapishanedeki aşırı kalabalık hücrelere tıkıldı.

2

Ölümdcül MS-13 ve 18 çetelerinin üyeleri, dün El Salvador'da koronavirüs endişeleri nedeniyle aranmayı ve denetlenmeyi beklerken aşırı kalabalık hücrelere tıkıldı.

3

Cezaevleri Genel Müdürlüğü'nden (DGCP) yetkililer, yeni koronavirüs salgını sırasında mahkumları kontrol etmek ve aramalar yapmak için, bazıları maksimum güvenlikli olan üç El Salvador hapishanesini ziyaret etti.

4

Reuters ve AP haber ajanslarının servis ettiği şoke edici fotoğraflar, yetkililer tesisleri incelerken, çoğu yüz maskeleri takan, vücutları dövmelerle kaplı gangsterleri gösteriyor.

5

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetinin ülkenin en güçlülerinden biri olan MS-13 çetesiyle cinayet oranını düşürmek ve ara seçimlerde hapis karşılığında desteklerini kazanmak için pazarlık yaptığı iddialarını yalanladı.

6

Çetelerin yıllardır gasp ve cinayetlerle insanları terörize ettiği Orta Amerika ülkesinde bu iddia son derece hassas bir konu.

7

Çünkü önceki yönetimlerden çok sayıda eski yetkili şu anda çetelerle benzer bir anlaşmaya katıldıkları iddiasıyla yargılanıyor.

8

Cumhurbaşkanlığından bağımsız olarak çalışan Başsavcı Raul Melara, yerel bir televizyon programına verdiği röportajda, ofisinin medya kuruluşu El Faro tarafından bildirilen iddiaları araştıracağını söyledi.

9

El Faro Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümet yetkililerinin Haziran 2019'dan bu yana MS-13 çetesiyle devam eden görüşmelerde bulunduğunu gösteren hapishane kayıtları ve hapishane istihbarat raporları da dahil olmak üzere gizli hükümet belgelerini elde ettiğini bildirdi.

reklam
10

Bukele, bu iddialara Twitter hesabından bir dizi inkar fırtınası ile yanıt verdi.

11

Bukele, bu iddialara Twitter hesabından bir dizi inkar fırtınası ile yanıt verdi.

reklam
12

Nisan ayında, birkaç gün süren ve 60'tan fazla insanın öldürüldüğü sokaklarki şiddet olayları sonrasında Bukele, rakip çetelerin üyelerinin hücrelerin içine karıştırılmasını, hücrelerin mühürlenmesi için sacların yerleştirilmesini emretti.

13

Böylece mahkumlar dışarıdakilerle iletişim kuramadı ve düzinelerce çete üyesi üzerlerinde sadece iç çamaşırları kalacak şekilde soyuldu ve yerde bacaklarını açarak art arda oturmaya zorlandı.

14

Bukele, o dönemde attığı bir tweet'inde, 'Derhal öldürmeyi bırakın yoksa sonuçları ödeyen siz ve arkadaşlarınız olacaksınız' dedi. "Size yakınlar, evlerinize, sığınağınıza, birkaç saatiniz var."

15

Bukele Cuma günü bu eylemlere atıfta bulunarak, bir çeteyle pazarlık yaptığı iddialarının saçma olduğunu, hatta Birleşmiş Milletler ve Inter-Amerikan İnsan Hakları Komisyonu'nun sert eylemleri hakkındaki endişelerini dile getiren ifadelerle bağlantılı olduğunu belirtti.

16

Kendisine yönelik diğer saldırıları tükettikten sonra kendisini eleştirenlerin bu hikâyeyle adeta bir 'roman icat ettiğini' söyledi.

17

Bukele, 2019'da, tarihsel olarak baskın iki partiden de aday olmamasına rağmen seçildi. Ancak daha sonra bunlardan birinin saflarına geçmeyi tercih etti.

18

Görevdeki ilk yılında, El Salvador'un kötü şöhretli cinayet oranının düşmeye başlamasıyla tanındı.

19

Bazıları, cinayetlerin azalmasının yeni yönetimle bir anlaşmaya işaret ettiğine dair şüphelerini dile getirdi.

20

012 yılında, Başkan Mauricio Funes hükümeti iddiaya göre çetelerle benzer bir anlaşmaya vardı.

21

Bu yılın Temmuz ayında, bir mahkeme, söz konusu idarede savunma bakanı olarak görev yapan ve müzakerelerde yer aldığı iddia edilen emekli General David Munguia Payes için ev hapsi kararı verdi.

22

Nikaragua'ya kaçan ve oraya sığınan Funes, çetelerle pazarlık yapmayı reddetti.

23

Cuma günü, başsavcı Melara yerel bir haber programında şunları söyledi: 'Çetelerle müzakereler için yargılanan politikacılar ve eski politikacılar var. Bu durumun yeniden yaşandığına dair söylentiler ortaya çıktı ve biz de araştıracağız. Hiç kimse teröristlerle müzakere etmek için kurumsallıktan yararlanamaz. '