Son dakika: Ankara'da inanılmaz görüntü! Kum fırtınası bir ilçeyi kapladı... - YeniHavadisYeniHavadis

21 Ekim 2020 - 07:10

Son dakika: Ankara’da inanılmaz görüntü! Kum fırtınası bir ilçeyi kapladı…

Son Güncelleme :

13 Eylül 2020 - 8:40

11 views
1

Ankara'nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası kameralara yansıdı. Cep telefonlarıyla kum fırtınasını kaydeden vatandaşların "İlk defa böyle bir şey görüyorum." ve "Korkunç... Göz gözü görmüyor." dediği duyuldu.

2

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, "İlk defa böyle bir şey yaşadık Polatlı'da. Vatandaşlarımızı evlerinde olmaya, kapalı mekanlarda bulunmaya, şiddetli yağış gelebilir diye uyardık." ifadelerini kullandı.

3

METEOROLOJİ'DEN ANKARA'YA KRİTİK UYARI Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, gelecek iki saatlik periyotta Ankara'nın batı ve kuzey kesimlerinde (Polatlı, Ayaş, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam) sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor.

4

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli: "Bugün itibarıyla bir günlük ve akşam saatlerine yönelik yağış beklentisi vardı ama bu yağış sıcaklık artışıyla beraber kendini gösteren bir yağış demiştik. Rüzgarlar da yaklaşık 35-40 kilometreler civarında, ancak çok kısa bir süreliğine rüzgar anlık bir sıçrama yaşıyor. Rüzgarın hamlesi dediğimiz; 50-55 km'ye çıkmış durumda. Bu da o rüzgar sebebiyle anlık sıçrama sebebiyle bu seviyelere gelmiş durumda.

5

Önümüzdeki iki saat içerisinde 6-7 sularında rüzgar yine 20 km'ye inmiş olacak. Kum fırtınasının tamamen ortadan kalkması zor, etkisini sürdürüp sonrasında ömrünü tamamlayacaktır. En az saat 6'ya kadar bu kuvvetli rüzgarın devam etmesi, sonra da kademeli olarak aşağıya inmesini bekliyoruz. Muhtemelen bu kum fırtınasını yapan bu rüzgar.

6

Fırtınaları bu seviyede yaşamamız artık bizim anormal normalimiz haline gelmeye başladı. Akdeniz'de nasıl hortumlar arttıysa, rüzgarlar da kuvvetleniyor. İç Anadolu hortum oluşabilen, fırtınaların oluşabildiği bir coğrafya. Dolayısıyla bu tür ani rüzgarlar, ani basınç dalgaları meydana gelebiliyor. Bu kum fırtınasını oluşturan muhtemelen şundan olabilir; uzunca bir süredir yağış yok. Çok kurak gidiyor, toprak çok kurumuş durumda. Ekim ve Kasım'da ciddi kurak geçecek. Yaz boyunca birçok üreticiden de duymuşsundur; orta ve güney bölgelerin üç dört aydır damlanın düşmediği yerler var."

7

POLATLI BELEDİYE BAŞKANI: 50 YILDIR BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya CNN Türk yayınına katılarak Ankara'daki kum fırtınasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldızkaya şunları söyledi:

8

"Anında çöktü, hiç beklenmedik bir anda çöktü. Ama şu anda sakinledi. Hava karardı, sanki gece gibi oldu. Vatandaşlarımızı uyardık tedbir alınması noktasında. Vatandaşlarımızı evlerinde olmaya, kapalı mekanlarda bulunmaya, şiddetli yağış gelebilir diye uyardık. AFAD'da bölgede çalışma yapılıyor. İlk defa böyle bir şey yaşadık Polatlı'da.

9

50 yıldır Polatlı'da böyle bir şey görmedim. Ben bütün vatandaşlarıma evlerinde kalmalarını, kapı pencerelerini kapatmalarını öneriyorum. Tedbirli olmakta fayda var."

reklam
10

Şahin, şu ifadeleri kullandı: "Polatlı ve civarındaki ilçelerimizde meydana gelen şiddetli rüzgar olayı üzerine ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre havada uçuşan cisimlerden kaynaklı 6 vatandaşımız hafif yaralanmış olup şimdilik başkaca bir can ya da mal kaybına ilişkin tespit bulunmamaktadır" dedi.

11

AFAD'DAN KUM FIRTINASI ANINDA YAPILMASI GEREKENLERE İLİŞKİN ANİMASYON Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kum fırtınası sırasında yapılması gerekenlere ilişkin animasyon hazırladı.

reklam
12

Animasyonda, kum fırtınası sırasında ağzın ve burnun bir maskeyle, maske yoksa bir giysi veya kumaş ile kapatılması gerektiği belirtildi.

13

Animasyonda vatandaşlara ayrıca şu uyarılarda bulunuldu: "Gözlerinizi koruyun. Sığınacak korunaklı bir yer arayın. Yüksek bir yere çıkın. Kum ve toz fırtınaları yere yakın alanlarda daha şiddetli olur. Uçuşan nesnelere ve parçalara karşı dikkatli olun. Fırtınanın geçmesini beklerken mümkün olduğu kadar bulunduğunuz yerde kalın."

14

Meteoroloji Uzmanı İlker Koç da şu bilgileri paylaştı: "2 saat sonra yağışla birlikte etkisinin azalmasını bekliyoruz. Yağışla birlikte yukarı kalkan toz ve kum tanelerinin yağmurla birlikte çamur şeklinde aşağı inmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız bu hadiseye karşı dikkatli olsunlar.

15

Ankara’da bugün sıcaklık 35 dereceye ulaşmıştı. Yukarı seviyelerde ise 5500 metre diye tabir ettiğimiz yerlerde oldukça soğuk hava katmanı etkiliydi. Bu soğuk ve sıcak havanın arasındaki sıcak değeri ne kadar fazla olursa bu Cumulonimbus bulutu o şiddette etkili olur.

16

Bugün de bunu yaşadık. Yerde 35 derece, yukarıda -12 derece, 47 derecelik bir farktan dolayı yerden itibaren kuvvetli rüzgarlar hakimdi. Gök gürültüsü ve sağanak yağışa neden olan bu bulut, ilkbahar ve yaz aylarında yurt genelinde etkili oluyor.

17

Ankara’nın batısında etkisini kaybetti. Yağışla birlikte etkisini kaybedecek. Çamur şeklinde bir yağış olacak. Akşam 20.00’den sonra herhangi bir etkisinin kalmasını beklemiyoruz.

18

Polatlı biraz daha şehirleşmenin az olduğu bir yer. Açık alan olduğu için yerden kalkan toz ve kum taneleri daha etkiye neden oldu. Kuvvetli rüzgarla bu hadise gerçekleşti.