Pandemi İzolasyon Takip uygulaması başlatıldı - YeniHavadisYeniHavadis

28 Ekim 2020 - 18:05

Pandemi İzolasyon Takip uygulaması başlatıldı

Koronavirüs salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için Pandemi İzolasyon Takip Projesi hayata geçti. Mobil olarak hastaların takibini amaçlayan sistem, yayılımın durdurulması amacını taşıyor.

Pandemi İzolasyon Takip uygulaması başlatıldı
Son Güncelleme :

09 Nisan 2020 - 14:14

40 views

Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında izolasyon merkezli etkin önlemler alıyor. Karantina merkezleri ile başlatılan izolasyon uygulamaları, hastaların anlık olarak takibini sağlayan Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile devam ediyor.

Buna göre sistem, hastayı anlık olarak bulunduğu yeri mobil veri üzerinden takip edip, anlık olarak bildirim sağlayabilecek.

SİSTEM HAYATA GEÇİRİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında evde karantina altında olanları takip edecekleri bir sistemin yakın zamanda uygulamaya geçeceğini duyurmuştu.

Bakanlık, bu kapsamda hastaların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için Pandemi İzolasyon Takip Projesini hayata geçirdi.

GSM OPERATÖRLERİ İLE ÇALIŞILIYOR

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındı.

Proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek.

UYGULAMANIN İŞLEYİŞİ

GSM operatörleri ile çalışan Sağlık Bakanlığı, pozitif vakalı hastaların karantina alanlarını veya izole ortamlarını terk etmesi durumunda kişiye SMS yolu ile bilgi verecek, bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

VERİLER YALNIZCA KOVİD-19 İÇİN KULLANILACAK

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, KOVİD-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. Bunun yanı sıra bu uygulamanın topladığı veriler, kişisel verilerin korunması kanununa uygun bir şekilde pandemi boyunca muhafaza edilip, hastalık sonrasında imha edilecek.

Bununla birlikte proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek.  

”SİSTEMİN GÜVENLİĞİ SIKI KONTROL ALTINDA OLACAK”

İletişim Başkanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada uygulamada verilerin korunması için sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulanacağını ifade etmişti.

Türkiye’nin KOVİD-19’a karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin imkanlarından da yararlandığı vurgulanan açıklamada, “Kovid-19 salgını ile mücadelede çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile bulaşın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Proje, kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de önemli olacak. Böylelikle karantina altındaki kişilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek. Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek” ifadelerine yer verilmişti.
 KAYNAK: TRT HABER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.