Okula Giden Çocuklar Büyükler İçin Risk Oluşturabilir mi? - YeniHavadisYeniHavadis

2 Mart 2021 - 16:06

Okula Giden Çocuklar Büyükler İçin Risk Oluşturabilir mi?

Okula Giden Çocuklar Büyükler İçin Risk Oluşturabilir mi?
Son Güncelleme :

22 Şubat 2021 - 14:13


Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TRS), okullarda eğitimin başlamasının ardından karşı karşıya olduğuna karar verdi. TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, Türkiye Okullar açısından düşük risk grubunda yer alan ülkelerden biri olarak kabul edilmesine rağmen, çocuklar için büyük bir risk olduğuna dikkat çekti. Aslan, il ve bölge bazında özel tedbirlerin alınması gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 Mart’tan itibaren okullarda yüz yüze eğitime başlanacağını açıklaması hem velileri hem de eğitimcileri heyecanlandırdı. Durumu değerlendiren TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof.Dr.Ayşe Tana Aslan, ülkemiz düşük risk grubunda değerlendirilse bile yetişkinler açısından oluşabilecek risklere dikkat çekti. Prof.Dr.Aslan, okulların açılmasının ardından yaşanacak gelişmelere göre il ve bölge bazında önlem alınabileceğini kaydetti.

TÜRKİYE’DE DÜŞÜK RİSK GRUBU

Pandemi döneminde okul açmanın tüm dünyada tartışılan bir konu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aslan, “Ölüm Kontrol ve Önleme Merkezlerine Göre (CDC – ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) ; Okul açmaya karar verirken, SARS-CoV-2’nin toplumdaki yayılımına ve COVID-19 sıklığına göre karar vermek gerekir. CDC, okullarda Covid-19 yayılma riskini belirlerken, okulda COVID-19 yayılmasını yeni vaka sayısına ve / veya 100.000’de PCR pozitifliğine göre çok düşük, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırır. son 14 gün. “Ülkemizde son 14 gündeki verilere bakıldığında, COVID-19’un okullarda yayılma riskinin düşük olduğuna işaret ediyor.”

HANGİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Türkiye gibi düşük risk grubu olarak değerlendirilen ülkelerde uyulması gereken kurallar konusunda okulu anlatan Prof. Dr. Aslan, “Bu risk grubundaki ülkeler için okullarda uygun maske kullanılması, sosyal mesafe sağlanması en az 2 metre, el hijyeninin sağlanması, öksürme, hapşırma sırasında mendil kullanılması, temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinin sağlanması ve özellikle ortak oyun alanları, tuvaletler, kapı kolları olmak üzere önlemlerin alınması. Hasta öğrenci veya personel tespit edildiğinde yerel sağlık kurumları ile sık ve yakın temas gibi yerlerin temizlenmesi tavsiye edilir ”.
Ülkemizdeki genel veriler düşük risk gösterse de, vaka yoğunluğu fazla olan il ve bölgelerde daha sıkı önlemler alınması gerektiğinin vurgulanması. Dr. Aslan, okulların açılmasının ardından güncellenen verilerle risk durumuna bağlı olarak yeni düzenlemelerin gerekebileceğini sözlerine ekledi.

BÜYÜMELER İÇİN RİSK OLABİLİR!

Prof. Dr. Aslan sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki ailelerin çekirdek ailelerden ziyade büyük aileler olduğu düşünüldüğünde, okula giden çocukların evde yaşayan büyükleri için risk oluşturabileceği unutulmamalıdır” ve sözlerine ekledi. bu noktada yapılması gerekenler şu şekildedir: “Çocuklarda büyük bir pandemi bilinci olduğu düşünülüyorsa. Aileler okula giden çocukları maske, mesafe ve hijyen konusunda bilgilendirmelidir. COVID-19 ile uyumlu temas veya semptomları olan çocuklar okula gönderilmemelidir. Yaşlı veya kronik hastalığı olan veya bağışıklığı baskılanmış veya kronik hastalığı olan çocukların yaşadıkları evde yüz yüze devam etmesine aile, çocuk veya hasta doktoru ve okul idaresi ile birlikte karar verilmelidir. Eğitim.

VAKA SAYISI ÖNEMLİ

Prof. Dr. Aslan, “Bu dönemlerde eğitime ara vermemek adına eğitimler olabildiğince online olarak devam ediyor. Yüz yüze eğitim başladıktan sonra güncel COVID verileri, çocukların ve ailelerinin sağlık koşulları ve içinde yaşadıkları çevre dikkate alınarak ülkemizin devamı kararlaştırılmalıdır. Pandemi açısından gerekli önlemlerin alınması önemlidir. hem aile içinde hem de okulda önlemler almak ve hizmet içi eğitim sağlamak.

AŞAĞIDAKİ ÖNCELİK FAYDALIDIR

Aslan, eğitmenlere şu öneride de bulundu: “Aşılama programında öğretmenlere ve okul personeline öncelik verilmesi ve kronik hastalığı olan öğretmenlerin çevrimiçi eğitimlere atanması pandemi sürecinde faydalı olacaktır.” (BSHA-Bilim ve Sağlık Ajansı)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: