Mustafa Varank Kimdir? Mustafa Varank'ın Biyografisi - YeniHavadisYeniHavadis

30 Ekim 2020 - 19:12

Mustafa Varank Kimdir? Mustafa Varank’ın Biyografisi

2018 yılında 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre yapısal değişikliğe uğrayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yeniden organize edilmiştir. Bakanlığın başına da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mustafa Varank getirilmiştir. Peki Mustafa Varank kimdir?

Son Güncelleme :

09 Nisan 2020 - 19:59

46 views
Mustafa Varank Kimdir? Mustafa Varank’ın Biyografisi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 1976 yılında Trabzon’da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimi olarak da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Lisans sonrası eğitim hayatına devam eden Mustafa Varank, ABD’de bulunan Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde lisansüstü yaptı.

Mustafa Varank, o dönemlerde Florida State Üniversitesi’nde uzman, Indiana Üniversitesi Pervasive Teknoloji Enstitüsü’nde ise araştırmacı ve sistem yöneticisi olarak çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra 2005 yılında Başbakanlık’ta görev yapmaya başlayan bakan Mustafa Varank sırasıyla, 2011’de Başbakan Başdanışmanlığına, 2014’te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında ise Büyükelçi unvanı aldı.

Başdanışmanlık görevi süresince, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından verilen diğer görevlerin yanı sıra, yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi ve araştırma-geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi.

2018 genel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına getirilen Mustafa Varank bugüne gelinceye kadar, yerli teknoloji çalışmalarından savunma sanayine varıncaya dek, hemen her alanda yer alarak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İyi derecede İngilizce bilen bakan Mustafa Varank, evli ve iki çocuk babasıdır.

15 Temmuz Darbe Girişimi

Bakan Mustafa Varank ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kurulan böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında kilit rol oynadı. Özellikle 17-25 Aralık süreci ve sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının en fazla hedef aldığı isim olarak dikkat çekti.

15 Temmuz kanlı darbe girişimine katılan Özel Kuvvetlerdeki darbeci kurmayların odasında ele geçirilen notta bakan Mustafa Varank’ın ismi ve ev adresi yazılıydı. Aynı darbe girişiminde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bölüm başkanı olarak görev yapan Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, darbeci teröristler tarafından Şehzadebaşı’nda şehit edildi.

Bakan Mustafa Varank halen hükümette Sanayi ve Teknoloji bakanı olarak görevini yürütmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.