Münir Özkul ölümünün üçüncü yıldönümünde anıldı - YeniHavadisYeniHavadis

20 Ocak 2021 - 16:57

Münir Özkul ölümünün üçüncü yıldönümünde anıldı

Son Güncelleme :

05 Ocak 2021 - 21:27

1

Türk sinema ve tiyatro tarihinin usta oyuncularından Münir Özkul, ölümünün üçüncü yıldönümünde mezarının bulunduğu Bakırköy Mezarlığı'nda anıldı. Anma törenine Özkul'un kızları Hayriye Özkul Işık, Güner Özkul, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı A.İlhan Gülek'in yanı sıra sevenleri katıldı. Anmaya katılanlar, Münir Özkul'un mezarlığına karanfil ve çiçekler bırakarak dualar etti.

2

"BİZİM İÇİN HALA YAŞIYOR" Duygularını aktaran Münir Özkul'un kızı Güner Özkul, "Babamı kaybedeli üç yıl oldu. Uzun süren hastalığı sürecinde beklediğimiz bir şeydi. Beklediğimiz ama hala alışamadığımız bir şey oldu. Bizim için hala yaşıyor. Onu burada anmak çok güzel. Burada huzur buluyoruz. Her zaman gelemiyoruz ama sevildiğini bilmek, sevenleri tarafından yalnız bırakılmadığını bilmek bizi çok rahatlatıyor. Ailemizdeki tek Fenerbahçeli babamdı. En sevdiğimiz Fenerbahçeli" dedi.

3

"BÖYLE SANATÇILARI UNUTMAMIZ LAZIM" On beş günde bir Münir Özkul'un mezarına gelip temizlik yaptığını belirten usta sanatçını hayranı Vecdi Tekel, "İyi bir Fenerbahçeliydi. Beraber Fenerbahçe maçı da izledik. Buraya 15 günde bir geliyorum. Burada mıntıka temizliği yapıyorum. Yazılarımı koyuyorum. Duamı ediyorum. Mekanı cennet olsun. Böyle sanatçıları unutmamız lazım" şeklinde konuştu.

4

İLK DEFA 1937'DE SAHNEYE ÇIKTI Binbaşı İbrahim Özkul ile Hayriye Özkul çiftinin oğlu olan sanatçı, İstanbul'da 15 Ağustos 1925'te dünyaya geldi. İlk kez 1937'de Bakırköy Ortaokulu'nda ilk defa sahneye çıkan sanatçı, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Usta sanatçı, 1940'ta kurulan Bakırköy Halkevi sahnesinde, 'Erkek Güzeli' adlı oyundaki başarısıyla adını duyurdu.

5

"ÇOCUK ÇOK BÜYÜK BİR TİYATROCU OLACAKSIN"Muhsin Ertuğrul, 'İnsan ve Tiyatro Üzerine Gördüklerim' adlı kitabında yer verdiği bir anısında, usta oyuncunun 12 yaşındayken (1937) sahneye çıktığı Ankara'daki bir tiyatro oyununu Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de izlediğini belirterek, etkili bir oyunculuk sergileyen Özkul'u Atatürk'le tanıştırdığını, Mustafa Kemal Atatürk'ün Özkul'a "Çocuk, çok büyük bir tiyatrocu olacaksın" dediğini aktarmıştı.

6

TİYATRONU 'KAVUKLU'SU, SİNEMANIN 'MAHMUT HOCA'SI Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü, Kel Hasan'dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğunu, 1968'de Özkul'a devretti. Sanatçının Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu kurucusu Ferhan Şensoy'a 1989'da bıraktığı kavuk, son olarak 2020'nin eylül ayında Şevket Çoruh'a takdim edildi.

7

Sinemada 1950'lerden itibaren görünmeye başlayan sanatçı, canlandırdığı karakterlerle büyük beğeni kazandı. Özellikle 1970'li yıllarda, kalabalık kadrolu Ertem Eğilmez filmlerinde önemli rolleri canlandırdı. Sanatçı, 'Hababam Sınıfı' serisindeki Özel Çamlıca Lisesi'nin tatlı sert müdür yardımcısı 'Kel Mahmut' tiplemesiyle unutulmazlar arasına girdi.

8

Başarılı oyuncu, 1980'de 40'ıncı sanat yılını, 1996'da Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte ise 55'inci sanat yılını kutladı. Hayriye, Ferdi ve Güner adlı üç çocuğu bulunan sanatçıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998'de 'Devlet Sanatçısı' unvanı verildi.