MEB lise yüz yüze birinci dönem sınavları ertelenecek mi? Ziya Selçuk'tan erteleme açıklaması! - YeniHavadisYeniHavadis

25 Şubat 2021 - 19:09

MEB lise yüz yüze birinci dönem sınavları ertelenecek mi? Ziya Selçuk’tan erteleme açıklaması!

MEB lise yüz yüze birinci dönem sınavları ertelenecek mi? Ziya Selçuk’tan erteleme açıklaması!
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 5:55


Koronavirüs tedbirleri nedeniyle lise sınıfları 20 Kasım ara tatil dönüşü uzaktan eğitime geçti. Evlerinden ders işlemeye başlayan öğrencilerin tamamlanmayan sınavları yarım kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı, ölçme ve değerlendirme işlemlerinin okullarda yüz yüze imkanla yapılması kararını aldı. Son dönemde sosyal medyada ve diğer platformda öğrenciler MEB Bakanı Ziya Selçuk’a sınav hakkında sesini duyurmaya çalışıyordu. Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı sınav paylaşımıyla tartışmalara son noktayı koydu. Öğrencilerin taleplerinin önemli olduğunu ifade eden Selçuk, gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmanın önemli olduğunu belirterek öğrencilere seslendi. Peki lise birinci dönem yüz yüze sınavlar ertelenecek mi? İşte yapılan o açıklama!

BİRİNCİ DÖNEM LİSE SINAVLARI ERTELENECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter hesabından yaptığı paylaşımda lise sınavlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk “ Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ÖNEMLİ İKİ HAFTANIN ORTASINDAYIZ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ” Bizim için çok önemli iki haftanın ortasındayız. Geçen hafta köy okullarımızı açtık, Pazartesi günü de İlkokullarımız ile 8 ve 12. sınıflarımızda yüz yüze eğitime başlıyoruz. Bu sevinci tüm evlatlarımızla yaşamak hepimizin ortak çabası olmalı.” ifadelerini kullandı. İşte yapılan paylaşım;

HANGİ DERSLERDEN SINAV YAPILACAK?

Lise 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılım sağlayacağı sınavda öğrenciler 1 Kasım 2020 tarihine kadar olan konu ve kazanımlardan sorumlu tutulacak. Ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapılabilmesi için düzenlenecek sınavlarda Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Fizik, Kimya, Coğrafya, Dil ve Anlatım gibi ana derslerden sınav yapılması öngörülüyor. Sınavlar okullara göre değişkenlik gösterebilirken yapılacak sınavlarla ilgili detaylara okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından karar verilecek.

YÜZ YÜZE LİSE SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yarım kalan lise sınavlarının düzenlenmesini içeren yazılı bir açıklama yaptı. 2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci döneminde yapılamayan sınavların 15 Şubat tarihi sonrasında bırakıldığı ifade edilerek sınavların 1 Mart tarihinden itibaren okullarda yüz yüze yapılacağı açıklandı. Lise sınavları sosyal mesafe, hijyen ve koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 haftayı geçmeyecek şekilde düzenlenecek.

LİSE SINAVLARINDA HANGİ KONULAR ÇIKACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı yapılacak sınavlarda öğrencilerin 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımlardan sorumlu olması kararını aldı. Sınavlar 19 Mart tarihine kadar tamamlanarak sonuçlar e-Okul sistemine girilecek. Sonuçlar neticesinde öğrencilerin 2020-2021 eğitim öğretim yılı birinci dönem karne notları oluşturulacak. Bakanlık okullarda yaşanacak hareketliliğin önüne geçebilmek için öğrencilerin bir günde en fazla 3 dersten sınav olması kararını aldı. Yüz yüze eğitime öğrenciler veli onayına göre katılım sağlayacak. Dileyen aileler çocuklarını okullara göndermezken okula gelmeyen öğrencilerin nasıl sınav olacağıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

SINAVLAR NE KADAR SÜRECEK?

Lise 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılacağı yüz yüzer sınavlar en fazla 40 dakika sürecek. Uygulanacak sınavlar bu süre dikkate alınarak hazırlanacak. Sınavların başlamasından en az 1 hafta öğrencilere sınav bilgileri e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden iletilecek. 

LİSE 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yapılacak 2. dönem sınavların planlamasına dair açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ” 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencinin her dersten sınav puanı, performans çalışması puanı ve derse katılıma ilişkin performans puanı ile öğrenciye dersi ve konusu birinci dönem belirlenip verilen ve öğrencinin ikinci dönem ders öğretmenine teslim etmesi gereken proje ödevi puanıyla belirlenecek.
2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin yapılacak birinci sınavlar, 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak.
 
Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.” ifadeleri yer aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: