Kutuplaş-Ma - YeniHavadisYeniHavadis

30 Eylül 2020 - 11:16
Orhan Fazıl Ahmet

Yozgat doğumlu, iktisat mezunu. Uzun yıllar özel sektörde yöneticilik yaptı. Lise yıllarından beri yazdığı yazılar çeşitli dergilerde yayınlanan yazarın "Yer Sema Gök Semah-Bir Kader Hikayesi" adında romanı ve hikayelerini topladığı "Ordo ab chao-Kaos Günlükleri" adında kitapları bulunmaktadır.

Orhan Fazıl Ahmet

Kutuplaş-Ma

Kutuplaş-Ma
Son Güncelleme :

22 Nisan 2020 - 18:00

144 views

Özellikle son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram kutuplaşma. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ; bir toplulukta düşünce, görüş, sosyal ve siyasal konum ve tavır olarak iki karşıt grupta yoğunlaşmak, olarak tanımlanmış.

Aslında toplumu dinamik tutmak için kutuplaşmanın bir araç olarak kullanılması, kavramın ilk bakışta ki toplumun sağlığı açısından zararlı gibi görünen anlamına ters bir şekilde faydalı bir hal alabilir.

Bir diğerini alt etmek için bilgi ve becerilerini artırmaya çalışan, araştıran karşıt görüşlerin geliştirdiği modeller herkes için fayda sağlayacak sonuçlar doğurabilir. Hatta birbirlerine karşı duyulan kin dahi muhtemel ortak düşmana yönlendirildiğinde fayda sağlayacak bir hal alabilir. Bu nedenle kutuplaşmanın olmadığı toplumların durağanlığını harekete çevirmek için yapay kutuplaşmalar bile ortaya çıkarılabilir. İki kutuplu dünya sonrası islamofobi de bu minvalde ortaya çıkarılmış olabilir.

Çok iyimser bir bakış açısı değil mi? Hatta, “öyle fayda olmaz olsun” diyenler bile olmuştur ki ben de onlar gibi düşünüyorum. Özellikle bırakın araştırma-geliştirme gibi zahmetli işleri okumaya bile yabancı toplumlarda yavan ve birazda vahşi eleştiri, eğer insanüstü motivasyona sahip değilse, üreteni üretmekten, düşünenin düşüncesini açıklamaktan imtina ettirir, toplumun düşmanları bu sığ kitleleri istediği şekilde yönlendirerek toplumun gücünü kendi çıkarlarına hizmet ettirecek şekilde kullanabilir.

Hiç birşey olamayan insanların kolayca bir tarafta kendine yer bulabilmesi ve önüne konulan sloganlarla tartışma yapabilme kolaycılığı kutuplaşmış toplulukların büyümesine sebep olmaktadır ki bizdeki olanda maalesef bu tür bir durumdur.

Her ne olursa olsun karşı tarafın batışına vesile olabilecek her fırsatı değerlendirme düşüncesinden biran önce kurtulmamız, çevremizde ve dünyada yaşanan gelişmeler ışığında acil bir hâl almıştır. Aynı coğrafyada aynı kaderi paylaşmak durumunda olduğumuzun farkına vararak ortak değerlerimiz üzerinden uzlaşma ortamı aramamız daha akılcı daha önemlisi insanı bir tavır olacaktır.

Hepimize düşen bu insani tavrı sergileme yolunda samimi bir gayret.

Vesselam.YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.