Kaç çeşit corona virüs antikor testi var? Profesör açıkladı! - YeniHavadisYeniHavadis

28 Ekim 2020 - 06:42

Kaç çeşit corona virüs antikor testi var? Profesör açıkladı!

Son Güncelleme :

22 Temmuz 2020 - 7:08

58 views
1

Testler hakkında bilgi veren Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya, “Hızlı test ya da kart test olarak bilinen testler immunkromatografik yöntemle çalışır. Bir damla parmak ucundan veya damardan alınan kanda bu test çalışılabilir. Hızlı sonuçlanması bu testlerin avantajlarından biridir. Ancak duyarlılıkları düşüktür.

2

ELİSA veya kemilüminisens yöntemlerle çalışılan testlerin duyarlılıkları daha yüksektir. Ancak bu testler daha uzun sürede sonuçlanır” ifadelerini kullandı.

3

Prof.Dr. Topkaya, “Bugün için Türkiye’de kullanım izni alan çok sayıda test mevcut. Bu testler arasında yöntem ve duyarlılık farkı var.

4

Test sonuçlarının mutlaka tıbbi mikrobiyoloji uzmanları tarafından hastanın klinikteki doktoruyla birlikte değerlendirilmesi gerekiyor.

5

Hastanın kliniği, hikayesi, eğer çekildiyse bilgisayarlı tomografisi ve diğer laboratuvar sonuçlarıyla birlikte yorumlanması önemli” dedi.

6

PCR testi ne işe yarıyor? Antikor testinin pozitif olması kişinin virüsle karşılaştığı anlamına geldiğini belirten Prof.Dr. Topkaya, “Antikor testleri virüsle karşılaştıktan belli bir süre sonra pozitifleşir.

7

Bu testler moleküler testlerle karşılaştırıldığında uygulaması daha pratik olduğu için pandeminin izlenmesinde de daha kullanışlı olabilir.

8

Moleküler testler (PCR) ise hastalığın evresi hakkında fikir verir” diye konuştu.

9

"Testler gelişigüzel yapılmamalı" Antikor testlerinin gelişigüzel her yerde yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya “Biyogüvenlik çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından da bu testlerin çalışma yetkisi COVID-19 hastalığının tanı ve tedavisini yapan kurumlara verilmiştir” ifadelerini kullandı.

reklam
10

PCR ve antikor testi sonucu nasıl okunur? Prof. Dr. Topkaya, "Antikor testi sonucu negatif ise kişinin virüsle henüz karşılaşmamış olduğu veya kuluçka döneminde olduğu ya da asemptomatik dönemde olduğu söylenebilir.

11

Hem antikor testi sonucu hem de moleküler test (PCR) pozitif ise, kişinin aktif enfeksiyon geçirmekte olduğu söylenebilir.

reklam
12

Antikor testi sonucu pozitif, moleküler test (PCR) negatif ise kişinin hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanmış olduğu söylenebilir.