Fenerbahçe - Hatayspor maçının ardından spor yazarlarının görüşleri! - YeniHavadisYeniHavadis

24 Ekim 2020 - 14:03

Fenerbahçe – Hatayspor maçının ardından spor yazarlarının görüşleri!

Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 4:53

1

Milliyet Gazetesi yazarları, Fenerbahçe'nin evinde Hatayspor ile karşılaştığı mücadeleyi değerlendirdi.

2

"Nitekim Hatayspor maçının ilk yarısında böyle oldu… Fenerbahçe pozisyona giremeden ilk yarıyı tamamladı… Hatay derseniz, Fenerbahçe ceza alanı çevresini kendine “yasaklı bölge“ ilan etti ve adeta yaklaşmaktan çekindi…"

3

"Gerçi Fenerbahçe‘nin gerçek takımı sahada değil, sanki kulübedeydi… Maçta Enner Valencia‘yı gördükçe, ilk maçta Frey’i oynatan ve bu nedenle ağır eleştiri alan Erol Hoca‘ya hak vermeye başladım… Frey hiç olmazsa deli - dolu hareketli… Valencia’da bu görüntü bile yoktu…"

4

"Thiam‘ın geçen sezon Kasımpaşa‘da bütün maçlarını izledim, Thiam hücumun merkez adamıdır, pivot santrafordur… Kasımpaşa’da birbirinden güzel gollerini merkezde oynarken attı… İnada gerek yok…Yeni santrafor gelene kadar, hiç olmazsa bu görevi Thiam’a verin… Fenerbahçe’ye de, Thiam’a da yazık etmeyin.."

5

"Ama kim oynarsa oynasın bu kadar ağır oyun, bu kadar yavaş hücum pozisyon getirmez, gol getirmez, galibiyet getirmez… Hızlı oyun, hızlı hücum… Tekrar edeyim; Hızlı oyun hızlı hücum… Bunu Erol Hoca’ya kim kabul ettirecek?"

6

"İkinci yarıya Sosa ve Sinan ile başladı Fenerbahçe… Sinan son saniyede saç - baş yolduran bir gol pozisyonu kaçırmanın dışında hiçbir şey yapmadı… Erol Hoca ilerleyen dakikalarda iyi bir hamle yapıp Novak‘ ı geriye, Caner ‘i öne attı… Ama aynı Erol Hoca, takımın hücumdaki en etkili adamı Caner’e çıkararak büyük bir yanlışa imza attı…Caner nasıl çıkar, inanılacak gibi değil... Valencia ‘nın 95 dakika Fenerbahçe‘yi bir eksik oynatması Erol Hoca için bir başka büyük yanlıştı …"

7

"İlginçtir, Fenerbahçe’yi heyecanlandıran üç pozisyon oldu… Biri direkten dönen iki Gökhan Gönül kafası, diğeri Lemos kafası… İki savunma adamı… Aslında Fenerbahçe hücumcusu olmayan bir maç oynadı…"

8

"Hatayspor, lige çok zorlu iki maçla başlamasına rağmen çok önemli adımlar attı… Fenerbahçe maçında hücumu düşünmedi ama savunmada iyi durdu… Tabii, Fenerbahçe’nin çok ağır hücum etmesi, Hatayspor’a her rakip atakta 7-8 oyuncuyla duvar örme şansı verdi…"

9

"Düşünün, rakip son 15 dakikayı 9 kişi oynadı , Fenerbahçe buna rağmen oyunu hızlandırmadı… İki kırmızıdan, Riberio’nun ikinci sarısı çok kolay çıktı… Bu kolaylığı Riberio mu sağladı, hakem Ümit Öztürk mü, tartışılır… Sackey’in ikinci sarısı sonuna kadar doğruydu…"

reklam
10

"Fenerbahçe bu kafayı değiştirmeden, takımın tamamını değiştirse gene sonuç alamaz… Önce kafa değişecek, sonra takım… Fenerbahçe’nin bu kadar ağır oynayarak, bu kadar yavaş hücuma çıkarak, rakibe en ufak bir baskı uygulamadan maç kazanması mümkün değil…"

11

"Unutmayın, bir daha söyleyeyim: Önce kafayı değiştireceksiniz, sonra takımı… Yani önce hızlı oyun, hızlı hücum… Bunu beceremeden kimi alırsanız alın, umutlarınız ve paralarınız boşa gider..."

reklam
12

Attila Gökçe - Sadece hakem attı "Fenerbahçe, ayağına kadar gelip şut atmadan memlekete dönen Hatayspor’u yenemedi. İki puan kayıpla kapadıkları maç, iddialı transfer operasyonlarına ve sıkı hazırlık sürecine gölge düşürdü. Santrfor arayışlarına da zorunlu bir ivedilik kazandırdı. Dahası Maçı 9 kişi bitiren rakibe karşı üstünlük sağlayamadılar."

13

"Pandemi koşullarında futbol seyircisiz oynanıyor. Bu durumdan en başta seyirciler, taraftarlar çok rahatsız. Yöneticiler hasılat, teknik adamlar ve futbolcular da coşku ve destek anlamında seyirci hasreti çekiyor."

14

"Hepsi de haklı... Ama bir soru geliyor akla: Seyrettiğimiz futbol, seyirci önünde oynansa ne olurdu? Herhalde iyi olmazdı. En başta kombineciler yakınırdı. Homurdanmalar başlardı. İş skor tabelası değişene kadar protestoya kadar uzardı. Peki bu futbolu taraftar önünde oynayabilirler miydi? Oynayamazlardı. En azından seyirciye saygı bağlamında... Aradıkları heyecanı da fazlasıyla bulacakları için zaten böyle verimsiz ve kötü oynayamazlardı."

15

"Fenerbahçe-Hatayspor maçının ilk yarısıyla ilgili izlenimlerimiz böyle... İlk yarı istatistiklerine bakıyoruz. Topa sahip olma oranları (52/48)... Orta karar, dengeli bir tablo. Ama şut sayılarına bakınca konuk takım fazla nezaketli... Rakip kaleye isabetli-isabetsiz tek şutları yok. Hatayspor kendi yarı alanında toplandı. Alanları kapattı. Ceza alanını da yasak bölge ilan ettiler. Hava toplarında stoperler Yusuf ve Santos vurdurmadı. Fenerbahçe de o kafa toplarına vuracak “münhal bulunan” santrfor mevkiine de da henüz oyuncu bulabilmiş değil... Valencia adeta “sahte dokuz”u oynadı. Thiam ve Ferdi’nin hücum katkıları çok düşüktü. Etkinlikleri yok hükmündeydi. Fenerbahçe’de hücuma en istekli, en heyecanlı oyuncular Ozan Tufan’la Caner Erkin oldular. Ozan ortadan derin hamleleri ve şut denemeleriyle dikkat çekti. Caner de rakibin alan savunmasını aşma umuduyla soldan isabetli orta yapmayı denedi. Dedik ya stoperler o toplara vurdurmuyordu."

16

"Peki Fenerbahçe için olumlu görüntü yok mu? Elbette var: Savunma! Gökhan, Zanka, Lemos ve Caner sorunsuz bir ilk yarı yaşadı. Gökhan’ın klasik ileri çıkıp kanat hücumlarıyla rakibi yıpratan hamlelerini ancak ikinci yarıda görebildik. Zanka iyi bir kesici. Lemos için yanılmamayı dileyerek fazlasını söyleyebilirim. Atletik ve çabuk bir oyuncu. Topu kazandığında orta alana çıkarak oyun kurmayı deniyor. Yine de şutsuz takıma karşı zorluk derecesi düşük bir maç çıkardıklarını söylemeliyiz."

17

"Erol Hoca’nın ikinci yarıya başlangıcı doğru teşhis/doğru tedavi umudu yarattı: Thiam ve Ozan Tufan’ın yerine Sosa ve Sinan Gümüş... Yaratıcı ve bitirici sorununa çözüm olabildi mi? Hayır. Hatayspor’da Ömer Erdoğan da Selim ve Gökdeniz’i kenara alıp Traore ile Barbosa’yı ileri sürdü. Anlaşılan o ki Erol Hoca hücumu zenginleştirirken, Ömer Hoca da takım direncini yükseltmeyi amaçlamıştı. Diouf’un yerine Mirkan Aydın’ı alması da gol arayışından vazgeçmediğini gösterdi. Ne var ki Ribeiro ve Sackey’in peşpeşe kırmızı kartları elini kolunu bağladı Ömer Hoca’nın. Dokuz kişiyle ancak gol yememeye odaklandılar."

18

"Hakem Ümit Öztürk’ün Ribeiro’ya aldatmadan (!) gösterdiği ilk sarı kart yanlış. İkinci sarı kart doğruydu. Sackey’e gösterdiği ilk sarı kart doğru, ikincisi de (ikili mücadele) evlere şenlikti. Özetle iki oyuncu da sahada kalmalıydı. Olmadı."

19

"Fenerbahçe Mert Hakan’lı, Deniz Türüç’lü hamleleriyle de golü bulamadı. 10 kişi kalan rakibine 8 dakika, 9 kişi kalan rakibine de son 9 dakika, toplam 17 dakikada skor üretemedi Fenerbahçe. Bunun adı beceriksizliktir."

20

"Erol Bulut’un maça Sosa ile başlaması gerekirdi. Santrforsuz oyunla da kazanmayı öğrenmeleri şart. Yöneticiler santrfor için biraz acele etse iyi olur"

21

Senad Ok - Fener baskı kuramadı "Temposu düşük ve keyifsiz bir mücadele olduğunu söyleyebiliriz.Ancak bu durum Atakaş Hatayspor’un maça çok iyi hazırlandığı gerçeğini değiştirmez. Geçen haftaki Medipol Başakşehir galibiyetinin sürpriz olmadığını bu maçta gösterdiler."

22

"Belki şut atamadı. Pozisyon üretemedi. Son bölümlerde eksik kalması etken olmuş da olabilir.Ama bunun karşılığında Fenerbahçe gibi güçlü bir rakibe karşı bir adım bile boşluk bırakmadı. 65 dakika pozisyon vermedi sahadan istediğini alarak ayrıldı.Çok çabuk savunmaya döndü. İyi kapandı. Yardımlaşmayı iyi yaptı."

23

"Fenerbahçe’nin Gustavo, Tolga, Ozan’dan oluşan orta sahası da çok üretken bir yapıda olmayınca ilk yarı pozisyonsuz geçti.İkinci yarı Sosa, Sinan hamleleriyle Erol Bulut maçı değiştirmek istedi.Karşılıklı hamlelerle ikinci yarı devam etti."

24

"65’te Gökhan ile gole çok yaklaştı sarı lacivertliler. Tecrübeli futbolcu Sosa’nın ortasında klasik kafa vuruşlarından biriyle gole yaklaştı. Novak’ın oyuna girişi ile Caner’in öne çıktığı dakikalar söz konusuydu."

25

"71’de ceza sahasında Caner son vuruşu yapamadı.73’te Ribeiro’nun, 80’de Sackey’in kırmızısı sonrası son bölümü 9 kişi oynamak zorunda kaldı Hatayspor."

26

"Rakibini ceza sahasında baskı altına almaya çalışan sarı lacivertliler boşluk arıyordu. 84’te Deniz kritik yerde topla buluştu.İçeride dört takım arkadaşı olmasına rağmen vurmayı tercih etti."

27

"9 kişi kalan rakibine sarı lacivertliler gerçek anlamda baskı kuramadı.Maçın en net fırsatı son saniyede geldi. Sinan’ın vuruşu yakın mesafeden dışarı çıktı."