Enerjisa Enerji 2020’de 1,8 Milyar TL yatırım yaparak tüm paydaşları için değer yaratmaya devam etti - YeniHavadisYeniHavadis

7 Mart 2021 - 12:24

Enerjisa Enerji 2020’de 1,8 Milyar TL yatırım yaparak tüm paydaşları için değer yaratmaya devam etti

Enerjisa Enerji 2020’de 1,8 Milyar TL yatırım yaparak tüm paydaşları için değer yaratmaya devam etti
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 10:34


Elektrik dağıtım ve perakende sektörlerinde Türkiye’nin lider şirketi Enerjisa Enerji, 2020 yılında güçlü bir finansal performans sergileyen ve yılın ikinci yarısında önemli bir toparlanma gösteren nakit akışını yakaladı. Covid-19 salgınının küresel ve yerel pazarlarda yarattığı belirsizlikler devam etse de Enerjisa Enerji 2020’de 1 milyar 790 milyon TL şebeke yatırımı yapmış olacaktı. Konsolide Faaliyet Geliri yüzde 22 büyüme ile 5 milyar 609 milyon TL’ye ulaştı. önceki yılın aynı dönemi.

20’si halka açık, ana hissedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Enerji, 31.12.2020 itibarıyla mali tablolarını açıkladı. Buna göre şirket, 2020 yılında konsolide Faaliyet Gelirini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artırarak 5 milyar 609 milyon TL’ye yükseltti.

Kesintisiz enerji tedariki için şebeke yatırımları birinci önceliktir.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Pandeminin damgasını vurduğu bu yılda önceliğimiz iki alandaydı. Çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin sağlığı için en iyi önlemleri alırken bölgemiz genelinde kesintisiz elektrik dağıtım ve satış hizmetlerini sürdürmek.

2020 yılının sektörümüz açısından en önemli gelişmesi, dördüncü uygulama dönemi parametrelerinin açıklanması oldu. Yeni dönemde de verimli, kaliteli ve sürdürülebilir hizmet sunma ilkelerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sürdürülebilir çözümlere önem veriyoruz

Enerjisa olarak müşterilerimiz için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlere önem veriyoruz. Ana iş kollarımızın yanı sıra bu yıl önemli adımlardan biri de “İşimin Enerjisi” markasıyla lanse ettiğimiz teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı müşteri çözümlerimiz oldu. Enerjisa Enerji olarak, tüm stratejimizi ülkemizdeki küresel enerji trendlerini ve yerel dinamikleri göz önünde bulundurarak şekillendiriyoruz. Yeni enerji dünyasının temelinde dağıtılmış üretim, verimlilik, yenilenebilir enerji, e-mobilite gibi kavramlar var. İşimin Enerjisi ürün ailesi de bu alanlarda sektördeki öncü yaklaşımımızın bir göstergesi olarak büyük önem taşıyor.

“Net Kar bazında 2020 yılında 1.878 milyon TL’ye ulaştı ve bu sayede büyüme oranı Faaliyet Gelirindeki artıştan çok daha yüksek oldu.”

Enerjisa Enerji CFO Michael Moser, Genel olarak, 2020 sonuçlarımız, finansman maliyetlerindeki düşüş, güçlü operasyonel performansımız, ihtiyatlı bilanço yönetimimiz ve efektif vergi oranımızdaki düşüş nedeniyle Covid’in etkisine rağmen güçlü bir büyüme gösterdi. 2020’de güçlü bir kâr artışı ve yılın ikinci yarısında nakit akışında önemli bir toparlanma sağladık. Net Kar bazında 2020 yılında 1.878 milyon TL’ye ulaşan artış oranı, Faaliyet Gelirindeki artışın oldukça üzerinde gerçekleşti. Aynı zamanda elde ettiğimiz güçlü sonuçlar sayesinde finansal net borcun faaliyet gelirine oranı geçen yıl 1,9’dan bu yıl 1,7 katına düştü.

Öte yandan dördüncü uygulama döneminin heyecanını yaşıyoruz. Altyapı yatırımlarını, kurumsal yönetimi ve kalite iyileştirmeyi destekleyen bir düzenleyici çerçevemiz var ve bu önümüzdeki beş yıl için bizim için yüksek bir öncelik. öngörülebilirlik sağlar.

paydaşlar için uzun vadeli değer sağlamak ve yeni enerjiye geçişte Türkiye’ye öncülük etmek için sadece kısa vadeli finans dünyasına değil, aynı zamanda sürdürülebilirliğe de odaklandık. 2021 yılında sürdürülebilirlik alanında sınıfının en iyisi olma yolculuğumuza devam edeceğiz.

Hissedarlarımıza verdiğimiz sürdürülebilir temettü taahhüdümüz doğrultusunda Yönetim Kurulumuz, Genel Kurul’da görüşülmek üzere hisse başına 96 kuruş temettü dağıtmıştır. “Bu, geçen yıla göre 60,37 temettü oranına ve 60’lık bir artışa karşılık geliyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: