Çocuklarda Uyku Apnesi Hırçınlığa Neden Olabiliyor ! - YeniHavadisYeniHavadis

27 Şubat 2021 - 14:59

Çocuklarda Uyku Apnesi Hırçınlığa Neden Olabiliyor !

Çocuklarda Uyku Apnesi Hırçınlığa Neden Olabiliyor !
Son Güncelleme :

22 Şubat 2021 - 13:12


Çocuklarda obstrüktif uyku apne sendromunun tedavisi önemlidir çünkü tedavi edilmeyen problem çocukların hem yaşam kalitesini hem de okul başarısını olumsuz etkiler. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Bahadır Baykal konu hakkında bilgi verdi.

Kaliteli uyku, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir. Obstrüktif uyku apnesinde, uyku sırasında hava yolunun tamamen veya kısmen tıkanması sonucu ani bir solunum durması ve uyku kalitesinde bozulma olur. Yetişkinlerde uyku apnesinin aritmiden reflüye, hipertansiyondan cinsel işlev bozukluğuna kadar pek çok hastalığı davet ettiğini biliyoruz. Çocuklarda uyku apnesi; Büyüme geriliğinden sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına, hiperaktiviteden okul başarısızlığına kadar birçok soruna neden olur. Okul öncesi çocuklarda toplam uyku süresi 11-12 saattir ve bu süre 6-12 yaş döneminde 9-11 saattir. Tıkayıcı uyku apnesinin okul öncesi tedavisi çok önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen çocuklarda okul başarısı, yaşam kalitesi ile birlikte olumsuz etkilenmektedir. Yapılan bir çalışmada ilkokul çağındaki çocukların kronik horlama oranının% 10 ve apne oranının% 1 olduğu tespit edilmiştir.

Uyku bozuklukları

Uyku apnesi çocuklarda konsantrasyon güçlüğüne, öğrenme güçlüğüne ve okul başarısızlığına neden olur. Çocuğunuz uykuda horluyor, gece aşırı terliyor, sürekli yatakta dönüyor ve bir kez bile nefes almıyorsa uyku apnesinden şüphelenmelisiniz. Özellikle obez, alerjik ve büyük dil olmak üzere yüz gelişim bozukluğu olan çocuklarda uyku apnesi daha sık görülse de asıl neden hemen hemen her zaman büyük bademcikler ve geniz etidir. Yaygın nazal polipler de zaman zaman apnenin nedeni olabilir. Uyku düzeni bozulan ve geceleri yeterince uyuyamayan çocukta ders konsantrasyonu zamanla azalır. Algı bozukluğu, beraberinde ezberleme ve öğrenme güçlükleri getirir. Dikkat azalır ve bellek kullanımı bozulur. Gün içinde saldırgan davranışlar sergileyen çocuk tahammülsüz ve hiperaktif hale gelir. Uyku düzeni bozulan ve geceleri yeterince uyuyamayan çocukta ders konsantrasyonu zamanla azalır. Algı bozukluğu, beraberinde ezberleme ve öğrenme güçlükleri getirir. Dikkat azalır ve bellek kullanımı bozulur. Gün içinde saldırgan davranışlar sergileyen çocuk tahammülsüz ve hiperaktif hale gelir.

Yükseklik Büyümesi Durur

Uyku apnesi olan çocuklarda oksijen seviyesi düşebilir ve yüzde, çene ve ağızda yapısal bozukluklar oluşabilir. Gece büyüme hormonu daha az salgılanır, bu nedenle gelişim bozulur, kilo alımı ve boy uzaması durur. Çocuğun şikayetleri üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası ortaya çıkarsa ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi ile bu durum düzelmezse geniz etinin büyüklüğü ve bademcik ameliyatı açısından değerlendirilir. Deniz eti ve bademcik probleminin neden olduğu uyku apnesi ameliyat sonrası dramatik olarak düzelir. Düzenlidir ve çocuk yeterince uyudukça okul başarısı artar. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: