Bu kez Ivanka Trump! Yeni kayıt sızdı... - YeniHavadisYeniHavadis

21 Ekim 2020 - 16:31

Bu kez Ivanka Trump! Yeni kayıt sızdı…

Son Güncelleme :

30 Ağustos 2020 - 17:40

21 views
1

Trump’ın ablası olan 83 yaşındaki Maryanne Trump Barry’nin Washington Post tarafından elde edilen gizli ses kayıtlarına bir yenisi eklendi.

2

Bir önceki kayıtta abla Trump, ABD lideri için 'zalim' ifadesini kullanmış, erkek kardeşinin üniversite sınavında yerine bir başkasını soktuğunu söylemişti.

3

Donald Trump için 'ilkeleri yok' diyen ve 'güvenilmez' tanımını kullanan abla Maryanne, "Ağabeyimin lanet olası tweetleri ve yalanları" ifadesini kullanıyordu.

4

Maryanne Trump'ın yeni ses kaydı ise, ABD liderinin biricik kızı ve danışmanı Ivanka Trump'ı hedef alıyor.

5

Ses kaydı, daha öncekinde olduğu gibi 'Aşırı Fazla ve Hiç Yeterli Değil: Ailem Dünyanın En Tehlikeli Adamını Nasıl Yarattı' adlı kitabıyla ABD'de depreme yol açan Mary Trump tarafından servis edildi.

6

Yeni kayıtta, Maryanne Trump Barry'nin yeğeni Ivanka'ya 'Küçük Donald' dediği duyuluyor. Hala Trump, iki yıl önce Trump yönetiminin göçmen çocukları ailelerinden ayırdığı günlerde kendi çocuklarıyla fotoğraf paylaşan Ivanka'ya ateş püskürüyor:

7

"O lanet Ivanka fotoğrafı Instagram’a koyduğunda günün büyük haberi çocukların ailelerinden nasıl koparıldığıydı. Samantha Bee’yi daha önce hiç duymamıştım, dediğini suçlayamam." Televizyon sunucusu Samantha Bee, paylaştığı fotoğraf için Ivanka’ya hakaret ederek, onu sert bir şekilde eleştirmiş ve daha sonra da kullandığı dil için özür dilemişti.

8

Başka bir konuşmada ise abla Maryanne Trump'ın diğer kardeşi Eric Trump için 'moron' dediği, ABD lideri için ise "Kendisinden başka kimseyi umursamıyor. Ucuz, tıpkı babası gibi" dediği duyuluyor.

9

Koronavirüs salgını döneminde pek ortalarda gözükmese de, Ivanka Trump babasının yanı başında dört yıldır görev yapıyor. Donald Trump'ın kıdemli danışmanı Ivanka, Şubat 2020'de Küresel Kadınlar Forumu'na katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitmişti.

reklam
10

Ivanka Trump'ın asıl sürprizi ise, kentteki Şeyh Zayed Camii'ni ziyaret etmesi oldu. Dünyanın en büyük camilerinden biri olan mabedi gezerken yetkililerden bilgi aldı.

11

Caminin süslemelerine dokunan Ivanka Trump'ın başını siyah bir örtüyle kapatması ve çorap giymemesi dikkat çekmişti.

reklam
12

Ivanka Trump, Dubai'deki Küresel Kadınlar Forumu'nda kürsüye çıktı, elbette konuşmasında Ortadoğu'daki müttefiklerini kızdıracak şöyler söylemedi. "Biliyoruz ki, kadınlar özgürse başarır, aileler gelişir, toplumlar ilerler ve uluslar güçlenir" dedi.

13

38 yaşındaki üç çocuk annesi Ivanka'nın sözleri salonda büyük alkış aldı, özellikle Suudi Arabistan'ı övdüğü bölüm. Ivanka Trump'a göre, iki Körfez ülkesinin kadın haklarına dair önemli reformlar başlattı.

14

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Ivanka Trump'ın kocası ve yine Başkan Trump'ın kıdemli danışmanı olan Jared Kushner tarafından hazırlanan Ortadoğu planına destek veren ülkeler arasında. BAE, son olarak İsrail'le normalleşme anlaşması imzalayarak Filistin'i yüzüstü bıraktı.

15

Ivanka Trump, Kasım 2019'da ise Kuzey Afrika ülkesi Fas'a gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara destek programının tanıtımı için gitmişti. Fas'ın başkenti Rabat'ta Ivanka'yı karşılayanlar ise hayli üst düzeydi. Fas Prensesi Leyla Meryem, Dışişleri Bakanı Nasır Burita ve diğer yetkililer havalimanında konuğu bekliyordu.

16

Ivanka'ya havalimanında oldukça sıcak bir karşılama yapıldı, beyaz eldiven giymiş görevliler hurma ve süt ikram etti. İkram edilen bir başka içecek, geleneksel Fas çayıydı.

17

Geceyi dinlenerek geçiren Ivanka Trump, Perşembe sabahı yetkililerle birlikte yola çıktı ve Sidi Kacem bölgesindeki bir çiftliği ziyaret etti. Zeytin bahçelerini gezen Ivanka Trump, çiftlikteki kadınlarla konuştu ve hayli samimi görüntüler verdi.

18

Ayşe Burkib adlı çiftçi kadın Amerikalı konuğun elini öptü, daha sonra Ivanka ve Burkib el ele tutuştu.

19

Sidi Kacem'de bir de tören düzenlendi. Törende en dikkat çeken detay, geleneksel at binicileriydi. Ellerinde tefler olan kadınlar Ivanka'yı şarkı söyleyerek karşıladı, Ivanka şarkıya alkışlayarak eşlik etti.

20

AP haber ajansı, Şubat 2019'da başlatılan destek programının önümüzdeki altı yılda 50 milyon kadına ulaşmayı hedeflediğini aktarıyor. Ivanka Trump şimdiye kadar Güney Amerika ülkeleri Arjantin, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkelerde söz konusu programı tanıttı. Ayrıca Sahraaltı Afrika ülkeleri Etiyopya ve Fildişi Sahilleri'ne de seyahat etti.

21

Ivanka, 2019'da paylaştığı bir Twitter mesajı nedeniyle dünya çapında gündem olmuştu. Daha önce birden fazla sosyal medya kazasına yol açan Ivanka Trump, bu kez Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'yi tebrik etmek istedi.

22

Instagram hesabından mesaj paylaşan Ivanka'nın yaptığı hayati hatanın takipçiler tarafından fark edilmesi fazla uzun sürmedi. ABD Başkanı'nın danışmanı, tebrik mesajında 'Nobel Barış Ödülü' yerine 'Noble (Asil) Barış Ödülü' yazmıştı.

23

Sosyal medya mesajının altına bir kullanıcı "Başbakan Ahmed'i 'Noble' barış ödülü için tebrik etti. Tüm Trumplar süzme salak mısınız?" diye yazdı. Bir başkası ise, "Ivanka kendisini takip etmeyen 'Noble' barış ödülü kazananını tebrik etti" mesajını yazarak alay etti. Ivanka Trump, kısa süre sonra söz konusu mesajı Instagram hikayesinden kaldırdı.

24

Başkan Trump'ın kızı, 2019 yazında da İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ı tebrik ettiği skandal mesajla yine sosyal medyanın zirvesine çıkmıştı.

25

Ivanka'nın tebrik tweetinde okuyanların hemen dikkatini çeken bir kelime vardı. Kıdemli danışman, United Kingdom yerine United Kingston yazınca sosyal medyada alay konusu oldu.

26

Ivanka'nın gündeme damga vurduğu bir başka etkinlik, Eylül 2019'daki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oldu. Tüm olan biten içerisinde sosyal medyada bir numaraya kadar yükselen ise, ABD Başkanı'nın kıdemli danışmanı Ivanka Trump'ın giydiği kıyafet oldu.

27

38 yaşındaki Ivanka Trump, BM'deki Kadınların Küresel Gelişme ve Refah Girişimi toplantısına katıldı. ABD başkanının kıdemli danışmanı, slim-fit bir mavi gömlek ve beyaz bir etek tercih etmişti. Şeffaf sutyen nedeniyle göğüs uçları belli olan Ivanka Trump, söz konusu kareyi kendi Instagram hesabında da paylaştı. Amerikan basını, Ivanka'nın giydiği beyaz Prada eteğin fiyatının ise 2 bin 130 dolar olduğunu yazdı.

28

Kasım 2016'da başkan seçilen Cumhuriyetçi aday Donald Trump, bugüne kadar neredeyse ekibindeki tüm bakanları ve danışmanlarını kovmuş durumda. Ancak biricik kızı Ivanka Trump, süerkli değişen isimlerle dolu yönetimde hep yerinde kaldı ve üstelik son dönemde giderek ön plana çıkıyor.

29

Önemli Washington toplantılarında arka planda göründü, bazen de en öndeki isim oldu. Haziran ayı sonundaki G-20 Zirvesi'nde aile fotoğrafında yer aldı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın bakışları uzun süre konuşuldu.

30

Ön plana çıkışı, sosyal medyada farklı tepkilere neden oldu. Beyaz Saray Ivanka'nın çalışmalarını savunurken, gelen eleştirileri de 'Ivanka'yı çekemeyenler' olarak kategorize etti.

31

Peki Ivanka Trump'ın Beyaz Saray'daki rolü tam olarak ne? BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Ivanka Trump'ın 'yükselişini' analiz ediyor.

32

"Ivanka Trump'ın resmi unvanı, ABD Başkanı'nın kıdemli danışmanı. Ama Donald Trump'ın kızı olarak o aslında bundan çok daha fazlası.

33

Başkanlık kampanyasında bizzat sahnede yer alarak önemli bir rol oynadı. Özellikle genç ve kadın seçmenlerden babası için destek almaya çalıştı.

34

Trump başkan seçildikten sonra, özellikle birkaç olayda puanlar onun hanesine yazıldı. Suriye'de kimyasal silah kullanımı sonrası Trump'ı misilleme yapılması için ikna etmesi ve ABD-Meksika sınırındaki göçmen aileleri ayırma politikasından geri adım atılmasında paye Ivanka'ya verildi.

35

Ancak küresel ısınma konusundaki endişesi, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme ve çevreci yasalardan geri adım atma konusunda babasının fikrini değiştiremedi. Öncelik verdiği konulardan biri olan uzatılmış ücretli aile izin programı, ilgi görmedi.

36

Ivanka, 50 milyar dolar fon bulan küresel bir kadın girişim programı konusunda da tebrikleri topladı. Bu girişim için Avrupa, Afrika, Hindistan ve Güney Amerika'yı gezdi. Medya önündeki bu yolculuk onun için her zaman kolay olmadı.

37

Kadınların katıldığı etkinliklerde, babasının kadınlara yönelik tartışmalı ifadelerini de savunmak zorunda kaldı. ABD yönetimlerinde başkanın eş ve kardeşlerinin etkili rollerde bulunması alışıldık bir durum.