Boğaza yerleşen sinsi beta virüsü nedir? - Beta virüsü nasıl bulaşır? - YeniHavadisYeniHavadis

26 Ekim 2020 - 21:13

Boğaza yerleşen sinsi beta virüsü nedir? – Beta virüsü nasıl bulaşır?

Son Güncelleme :

04 Eylül 2020 - 7:05

12 views
1

Beta mikrobu nedir? Üst solunum yolu enfeksiyonlarından bademcik enfeksiyonlarına yol açan Beta mikrobu, boğaz enfeksiyonlarının yaklaşık %10’undan sorumludur.

2

Özellikle de mevsim geçişlerinde çok sık görülen beta mikrobu, ateş, boğaz ağrısı ve şişlik ile kendini belli eder. Okul, kapalı oyun alanları, toplu taşıma araçları, servisler gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşır ve şikayetler 1-3 gün içinde ortaya çıkmaya başlar.

3

Beta mikrobu bu belirtilerle ortaya çıkıyor; Yüksek ateş, dilin üzerinde beyaz lekeler, boğaz ağrısı, bademciklerde şişlik ve beyaz görünümlü iltihap, boyunda şişlik, dokununca ağrıyan lenf düğümleri, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ağız kokusu, ciltte kızarıklık ve döküntü.

4

Beta virüsü neden olur? Çocuklarda sıklıkla görülen beta, daha çok kapalı ortamlarda A Grubu Beta hemolitik streptokokların hızla buluşması sebebiyle ortaya çıkar. Hastalık kolay bulaştığı için korunmak nispeten daha zordur.

5

Beta mikrobu nasıl bulaşır? A grubu beta hemolitik streptokok diğer adıyla beta mikrobu, hava teneffüsü ve damlacık yolu ile bulaşır. Beta mikrobunu taşıyan bir kişiye bir metreden daha az yaklaşmak, öksürük ve salya yolu ile hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır.

6

Tedavi edilmezse sonuçları kötü olabilir Beta mikrobu daha çok 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. 15 yaşında küçük çocuklarda yukarıda belirtilen şikayetler gözlemleniyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Her ne kadar basit yöntemlerle hastalık kendi kendine geçse de en önemli komplikasyonlardan biri olan akut romatizmal ateş nadir de olsa ortaya çıkabilir. Şöyle ki, beta mikrobunun salgıladığı toksinler deride kızıl hastalığının ortaya çıkmasına yol açar. Bu iltihaplar tedavi ile kontrol altına alınmazsa;

7

Şöyle ki, beta mikrobunun salgıladığı toksinler deride kızıl hastalığının ortaya çıkmasına yol açar. Bu iltihaplar tedavi ile kontrol altına alınmazsa; Kalp romatizması, eklem iltihapları, böbrek iltihapları, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre, deri iltihaplarına yol açabilir.

8

Ebeveynler çok dikkatli olmalı! Eğer ki; beta mikrobu salgını varsa, çocuk veya ailede glomerulonefrit geçiren kişi varsa, enfeksiyon söz konusu ise, çocuk veya aileden biri romatizmal ateş geçiren varsa, çocukta kızıl hastalığı görüldüyse, yakınlarında kızıl hastalığı geçirdiyse mutlaka doktora başvurulmalı taşıyıcılık testleri yaptırılarak uygun tedaviye başlanmalıdır.

9

TedavisiEbeveynlerin çocuklarında gözlemlediği belirtiler doğrultusunda doktor önce fiziki muayene eder. A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabından şüphelenildiği takdirde ise boğaz kültürü yapılır. Yapılan boğaz kültüründe Beta virüsü üremesi söz konusu ise bunun önleyecek uygun antibiyotikler belirlenir. Eğer A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı olduğu kesinleşirse, ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde uygulanan antibiyotik ile 10 gün boyunca tedavi edilir.