Bir adet mesajınız var... - YeniHavadisYeniHavadis

16 Ocak 2021 - 09:13
Orhan Kalkan

Yozgat doğumlu, iktisat mezunu. Uzun yıllar özel sektörde yöneticilik yaptı. Lise yıllarından beri yazdığı yazılar çeşitli dergilerde yayınlanan yazarın "Yer Sema Gök Semah" adında romanı ve hikayelerini topladığı "Ordo ab chao-Kaos Günlükleri" adında kitapları bulunmaktadır.

Orhan Kalkan

Bir adet mesajınız var…

Bir adet mesajınız var…
Son Güncelleme :

13 Eylül 2020 - 17:53

46 views

Türkiye anakarasına 2 km, Yunanistan anakarasına 580 km uzaklıkta 7,3 Km2 büyüklüğündeki Meis Adası’nı Yunan Cumhurbaşkanı ziyaret ediyor. Bizim tüm kuvvet komutanlarımız da adanın tam karşısındaki Kaş ilçemize giderek Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul AKER’i anma törenine katılıyor. Buraya kadar herşey normal gibi, yani karşılıklı siyasi mesajlar vs.

Ancak haberle birlikte adını ilk defa duyduğum ve kimdir bu subayımız? Diyerek biraz araştırdıktan sonra anladığım; bizim mesajımızın bizzat kendisinin Mustafa Ertuğrul AKER olduğuydu.

Şimdiye kadar onu tanımadığım için kendime, tanıtmadığı için eğitim sistemimize çok kızdığım, daha birçok şey denilecek olmasına rağmen şuan yeri olmadığı için bir başka zamana bıraktığım, Mustafa Ertuğrul AKER;

1893 yılında Girit’te doğdu. Babası bando subayı Ahmet Nuri Bey, annesi Beyza Hanım. Selanik Lisesini bitirdikten sonra Harp Okulu’na girdi. 1914 yılinda Topçu subay olarak Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1915’te Çanakkale muharebelerine katıldı.

9 Ocak 1917 tarihinde, Teğmen rütbesinde iken, dönemin uçak gemisi olarak kabul edilen 4 uçaklı “Ben My Chree” adlı ingiliz gemisini, 30 kadar askerle birlikte, 2 ay boyunca Aydın’dan Antalya Kaş bölgesine getirdiği 4 dağ topu ile Meis Adasının açıklarında batırdı. Bir torpidoyu hasara uğrattı. Birçok yelkenli gemi batırıldı. Meis Adasında bulunan 2 Fransız topunu ve 1 telsiz istasyonunu imha etti. 2 ve 26 Şubat 1917 tarihlerinde 2 yelkenli gemi daha batırıldı. 13 Aralık 1917’de, Üsteğmen rütbesinde iken Kemer limanında, Fransızlara ait Paris Ir adlı savaş gemisini yine top atışları ile batırdı. 3 Mart 1918’de yine Fransızlara ait “Aleksandra” savaş gemisini ise bir kayığa yerleştirilen dinamitler ile batırdı… Yüce Allah (CC) rahmeti ile muamele etsin.

Peki mesaj anlaşılmış mıdır? Bilemem ama eskilerin dediği gibi “Lafın tamamı ahmağa söylenir, arif olan anlar”…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.