Aynı anda grip ve corona virüse yakalanırsak ne olur? - YeniHavadisYeniHavadis

21 Ekim 2020 - 16:06

Aynı anda grip ve corona virüse yakalanırsak ne olur?

Son Güncelleme :

04 Eylül 2020 - 7:04

16 views
1

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer İnan Ayata aşının sağlayacağı avantajlar konusunda şu bilgileri verdi:

2

Grip aşısı mutlaka olunmalı çünkü ateş, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, ishal, kırıklık, kusma gibi şikayetler hem corona virüs hem de grip nedeniyle oluşabiliyor.

3

Dolayısıyla başlangıç aşamasında bu ikisini birbirinden ayırmak zor.  Corona virüs testlerinin bazen yüzde 100 doğru sonuç vermediği düşünüldüğünde, kişinin hangi hastalığa yakalandığını ayırabilmek için grip aşısı çok önemli bir veri olacak.

4

Yani grip aşısı olmuş bir hasta geldiğinde bu belirtiler varsa corona virüs olduğunu anlayacağız."

5

Neden zatürre aşısı olmalıyız? Zatürre aşısının özellikle bu dönemde çok daha önemli bir aşı olduğunun altını çizen Dr. Ömer İnan Ayata, "Zatürre aşısı zatürre mikroplarına karşı koruyor.

6

Aşı olan kişilerde olası bir bulaş durumunda yaşanan zatürrenin coronadan kaynaklandığını anlıyoruz.

7

Bununla birlikte zatürre aşısının kalkınmakta olan ülkelerde vefat oranını düşürdüğünü biliyoruz" dedi.

8

Grip ve corona virüse aynı anda yakalanmak çok tehlikeli Grip ve corona virüse aynı anda yakalanmanın çok tehlikeli ve ağır olacağını belirten Dr. Ayata sözlerine şöyle devam etti:

9

"Grip ve corona virüse aynı anda yakalanılırsa çok daha ağır bir tablo seyredecek. Grip aşısı olmak bu ihtimali de çok büyük ölçüde ortadan kaldıracak.

reklam
10

Aynı anda hem corona virüse hem gribe yakalanılması durumunda ise durum biraz daha güç olacak. Zatürre için de aynı şey geçerli.

11

Bu ihtimali ortadan kaldırmak için zatürre aşısının da olunması gerektiğini düşünüyoruz."

reklam
12

Farkında olmadan corona virüs geçirirken aşı olmak zararlı mı? Dr. Ömer İnan Ayata, bu iki aşıyı da öncelikli olarak 65 yaş üstü kişiler, KOAH, diyabet gibi kronik hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi düşük olanların öncelikli olarak yaptırması gerekiyor. Ancak grip aşısının herkesin yaptırmasının faydalı olduğunu vurguladı.

13

Grip veya zatürre aşısı olanların koronavirüse yakalanmasının durumu kötüleştirmediğini ve bu inancın yanlış olduğunu ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayata, "Farkında olmadan corona virüs geçirmekteyseniz ve bu esnada bu aşılardan birini olursanız 'Daha kötü olurum' gibi bir inanış doğru değil.

14

Bunu söyleyenler kesinlikle bilimsel gerçeklere dayanmadan söylüyor" dedi.