ASR SURESİNİN OKUNUŞU ve ANLAMI - YeniHavadisYeniHavadis

25 Eylül 2020 - 20:55

ASR SURESİNİN OKUNUŞU ve ANLAMI

Asr ne demektir? Asr suresi ne zaman ve nerede nazil olmuştur? Asr suresi kaç ayettir? Asr suresinin okunuşu, anlamı ve tefsiri nasıldır? Asr suresinin faziletleri nelerdir? Asr suresinde nelerden bahsedilmektedir? Asr suresi Arapça ve meali.

ASR SURESİNİN OKUNUŞU ve ANLAMI
Son Güncelleme :

09 Nisan 2020 - 11:30

22 views

ASR SURESİ HAKKINDA BİLGİLER

  • Asr Sûresinin Nüzûlü

Asr Sûresi, Mushaftaki sıralamada yüz üçüncü, iniş sırasına göre on üçüncü sûredir. İnşirah sûresinden sonra, Âdiyât sûresinden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayet de vardır. (bk. Şevkânî, V, 579)

  • Asr Sûresinin Adı/Ayet Sayısı

Sûre adını 1. âyette geçen ve “zaman, çağ, ikindi vakti” gibi anlamlara gelen asr kelimesinden almıştır.

  • Asr Sûresinin Konusu

Sûrede insanı ebedî hüsrandan kurtaracak yollar gösterilmektedir.

  • Asr Sûresinin Fazileti

Ashâb-ı Kirâm’dan iki kişinin karşılaştıkları zaman biri diğerine Asr sûresini okumadan ve ardından selâm vermeden ayrılmadıkları rivayet edilir. (Beyhak^, Şu‘abü’l-îmân, Nuruosmaniye Ktp., nr. 1125, III, vr. 174b)

ASR SURESİ ARAPÇA

وَالْعَصْرِۙ ﴿1﴾ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَف۪ي خُسْرٍۙ ﴿2﴾ اِلَّا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿3﴾

ASR SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillâhirrahmanirrahim.

﴾1-3﴿ Vel asri. İnnel insâne le fî husr(husrin). İllâllezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bis sabr.

ASR SURESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

﴾1-3﴿ Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.