Alevilik. Yine... - YeniHavadisYeniHavadis

30 Eylül 2020 - 11:34
Orhan Fazıl Ahmet

Yozgat doğumlu, iktisat mezunu. Uzun yıllar özel sektörde yöneticilik yaptı. Lise yıllarından beri yazdığı yazılar çeşitli dergilerde yayınlanan yazarın "Yer Sema Gök Semah-Bir Kader Hikayesi" adında romanı ve hikayelerini topladığı "Ordo ab chao-Kaos Günlükleri" adında kitapları bulunmaktadır.

Orhan Fazıl Ahmet

Alevilik. Yine…

Alevilik. Yine…
Son Güncelleme :

24 Nisan 2020 - 20:51

143 views

Bugün sosyal medyada dolaşan bir resim var. Resimde bakıldığı zaman aşina gözler tarafından hemen anlaşıldığı gibi bir imam, papaz, haham ve Alevi dedesi yan yana oturuyor. Resmin hemen yanında ise din ve vicdan özgürlüğü bahsi yer alıyor.

Resim ve yazı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan etkinlikleri kapsamında 100 bin çocuk için hazırlanan hediye kolisindeki kitapçıkta bulunuyor.

Şimdi “Bunda ne var?” diyenler olduğu kadar, “Yüzyıllardır süregelen hassasiyetlerin kargaşa amaçlı harekete geçirilme çabası var.” diyenler de olacaktır. Evet, resimde 3 büyük semavi dini temsil eden kişiler resmedilirken, Alevi dedesinin ayrı yer alması ile Aleviliğin ayrı bir din olarak -en azından- empoze edildiği görüşüne ben de katılıyorum.

Özellikle son 20 yıldır Avrupa kaynaklı, AB fonları ile desteklenen birçok Alevi derneği tarafından da dillendirilen bu farklı din, ya da Ali’siz Alevilik tezleri birçok insan tarafından savunulur bir hal almıştır. “Alevilik mezhep mi, tarikat mı?” tartışmaları henüz daha yeni yeni açıktan konuşulmaya başlamışken, “Alevilik bir din midir, değil midir?” Tartışmasının en azından zamanı açısından ülkemizde çok uygun bir sosyolojik zemininin olmadığı kesindir.

Ancak burada yapılan bir araştırma ve sonuçlarına yer vererek, “Peki Alevilik için Aleviler ne diyor?” sorusunun kısmen cevabını bulabiliriz. Sosyolog Ali Aktaş tarafından Şah Kulu Dergâhı’nda Kızılbaş/-AleviBektaşi topluluklar üzerinde 1623 kişi ile yapılan bir ankete göre görüşülenlerin %43.43’ü tarafından Alevilik mezhep olarak görülmekteydi. Ankete katılanların geri kalanları ise Aleviliği, Dindir (Tek Başına İslamiyet’ten ayrı bir inanç) % 10.35, Tarikattır % 10.41, Kültürdür %16.14, Yaşam Tarzıdır % 16.88, Başka % 2.77 şeklinde farklı tanımlamışlardı.

Görüldüğü gibi tek başına dindir diyenlerin oranı %10.3 dür. Ancak unutmamak gerekir ki birbirini anlamayan, gün geçtikçe ötekileştiren siyasi yapıların farklı taraflarında olan toplulukların düşünce farklılıklarının derinleşmesinden fayda bekleyenlerin çabaları sonucunda bu oran an be an yükselmeye meyillidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.