Ağız Kokusundan Şikayetçi Olanlara 7 Öneri! - YeniHavadisYeniHavadis

25 Şubat 2021 - 19:45

Ağız Kokusundan Şikayetçi Olanlara 7 Öneri!

Ağız Kokusundan Şikayetçi Olanlara 7 Öneri!
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 19:42


Covid-19 süreci ile günlük hayatımızın bir parçası olan maske kullanımı; kişinin kendi nefesini ve çözüm arayışını fark etmesini sağladı. Boşanmalarda sebep olarak değerlendirilebilecek ciddi bir sorun olan ağız kokusu, özellikle iletişimde iletişimde zorluklara neden olur.
Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Dt. Hatice Ağan, “Ağız kokusu çok hassas bir konu, tıpkı ter kokusu gibi; Bazen insanlar sevdiklerine ağızlarının kötü olduğunu söylemekten korkarlar, kişinin bunu anlamasını beklerler. Ancak Covid-19 enfeksiyonu ile hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler nedeniyle hastalarda ciddi bir ağız kokusu bilinci oluşmuştur. Pandemi döneminde yediklerinden bağımsız olarak kötü kokusu olduğunu söyleyen ve sık sık maske değiştirmesine rağmen ağız kokusu ile kliniğimize başvuran hasta sayısı pandemi döneminde oldukça artmıştır.
Ağız kokusunun tıbbi adı veya ağız kokusuyla farklı nedenleri olduğunu belirten Dr. Dt. Ağan, ağız kokusuna karşı alınabilecek etkili önlemleri şöyle sıraladı:

Ağız Kokusuna Karşı 7 Önlemler

1-Düzenli diş fırçalama ve arayüz bakımı
Dişler diş etinden dişe günde en az iki kez iki dakika süreyle fırçalanmalıdır; Ayrıca en fazla çürük olan diş arası boşlukları diş ipi veya ara yüz fırçası ile temizlenmelidir. Dişlerin dil, damak, yanak ve çiğneme yüzeylerine bakan yüzeyleri elektrikli veya manuel fırçalarla temizlenmelidir.

2-Dil fırçalama
Dilin kadifemsi dokusu yüzeyinde çok miktarda mikroorganizma içerdiğinden, bu mikroorganizmaların özel dil fırçaları ile temizlenmesi ağız kokusunun önlenmesinde çok önemlidir. Ağız gargaraları da antiseptik özelliklerinden dolayı ferah bir nefes sağlamada faydalıdır.

3-Düzenli diş muayenesi
Zamanında çekilmeyen 20 yaşındaki dişler arka bölgede ceplere ve kokuya neden olabilir. Dişlerdeki çapraşıklıklar ortodontik olarak düzeltilmezse ağız bakımı zorlaşır. Dişlerin çürümesi ve dişeti hastalıkları kolaylaşır. Önleyici diş hekimliği uygulamaları, yılda iki kez düzenli diş hekimi kontrolü ile diş taşı temizliği yukarıda belirtilen tüm ağız ve diş sorunlarının ilerlemeden ve ağız kokusuna neden olmadan çözülmesini sağlayacaktır.

4-Temizleme protezleri
Düzenli olarak temizlenmeyen protez yüzeylerinde bakteri ve mantar birikimi olabilir. Yiyecek artıklarının yapışması nedeniyle koku oluşabilir; Bu nedenle protezler özel fırçalarla temizlenmeli ve antiseptik solüsyonlarda saklanmalıdır.

5-Bol su tüketimi
Bol su içmek ağız kokusuyla mücadelede faydalıdır. Ağızdaki birikimlerin giderilmesini sağlar ve ağız kuruluğunu önler.

6-Tütün ürünleri ve alkolden uzak durmak
Tütün ürünleri ve alkol genel sağlığı tehdit eder ve ağız kokusuna neden olur. Sigara ve alkolü bırakmak için onlarca nedene ağız kokusu da eklenebilir. Sigara içilmesi nedeniyle ağızda yapışmalar artar, tartar birikmesi kolaylaşır. Sigara içmek diş eti hastalığının daha sinsice ilerlemesine neden olur. Tütün ve aşırı alkol kullanımı da ağız kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.

7-Tüketilecek sebze ve meyveleri ısırmak
Elma, havuç gibi yiyecekleri ısırarak yerken tükürük artışı artar ve diş yüzeyleri daha kolay temizlenir. Meyveyi ısırarak yemek tükürük bezlerinin üretimini harekete geçirir. Şekersiz sakız çiğnemek de tükürük miktarını artırabilir ve ağız kokusunu önleyebilir. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: