Merkez Bankası, borsalarda kripto para birimi ile ilgili şirketlerin hisselerini kabul etmeyeceğini belirtti |


Rusya Merkez Bankası, dijital varlıkların yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için artan risk taşıdığını vurguladı.

Rus borsaları, Rus ve yabancı ihraççıların menkul kıymetlerinin alım satımına, ödemeleri kripto para birimi oranlarına, yabancı dijital finansal varlıkların fiyatlarına, kripto para birimi ve kripto varlık endekslerindeki değişikliklerin yanı sıra kripto türevlerinin ve kripto para fonlarının menkul kıymetlerinin alım satımına izin vermemelidir. tarafından verilen bir tavsiye mektubu Rusya Bankası

Ek olarak, mali düzenleyici, varlık yönetim şirketlerinin bu varlıkları yatırım fonlarına dahil etmemesini tavsiye etti ve aracılar ve mütevelli heyetleri, niteliksiz yatırımcılara bu tür dayanak varlıklarla sahte türev finansal araçlar sunmaktan kaçınmalı.

Merkez Bankası, kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların yüksek oynaklık ve şeffaf olmayan fiyatlandırma, düşük likidite ve ayrıca teknolojik, düzenleyici ve diğer spesifik risklerle karakterize edildiğini vurguladı. Rusya Merkez Bankası, bunlara bağlı finansal araçların satın alınmasının yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için artan riskler oluşturduğunu kaydetti.

Düzenleyici bir açıklamada, “Rusya Merkez Bankası’nın tavsiyeleri önleyici bir önlemdir – bu tür araçların kitlesel bir yatırımcıya teklif edilmesini önlemeyi amaçlıyorlar” dedi.

Ulusal dijital para birimleri (CBDC’ler) varsa, kısıtlamalar geçerli değildir. Ayrıca, yeni kurallar, operatörleri Rusya Bankası siciline dahil olan bilgi sistemlerinde Rus mevzuatına uygun olarak yayınlanan CFA için geçerli değildir.

Haziran ayının sonunda Merkez Bankası, kripto para birimine yatırım yapmanın risklerini inceleme planlarını açıkladı. Düzenleyici, dijital varlıklara yatırım yaparken Rus bireylerin ve tüzel kişilerin maruz kalabileceği sistemik riskleri dikkate almayı planladı. Çalışma, en büyük 15 Rus bankasının yanı sıra elektronik ödeme sistemlerini içeriyordu.

Abone ol BitNovosti’de Telegram’da.

Bu haber hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Bir kaynak

bitnovosti.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir