Bitcoin, Dünya Çapında Milyonlarca İnsanın Günlük Yaşamını Halihazırda Değiştiriyor |


Bitcoin, 2020’yi olağanüstü bir yükseliş koşusu ile sonlandırdı ve birçok kişiye 2021 sonundaki 100.000 dolarlık hedefin bir yanılsama olmadığını gösterdi.

Bugün 2021’in sonunda ilk kripto para biriminin fiyatının 100.000 dolar olacağını söylediğimde bazı bitcoinciler beni tutucu olmakla bile suçluyor. Tabii ki sadece beni dürtmek istiyorlar ama şunu da söylemeliyim ki 2021 sonunda Bitcoin fiyatının daha da yükselebileceğini düşünüyorum.

Bazı insanlar bu rakamlarla başlarını döndürüyor ve Bitcoin’in sadece bir finansal yatırımdan çok daha fazlası olduğunu unutuyor. Fiyatı 2010’dan bu yana önemli ölçüde artmasına rağmen, bu yazının yazıldığı sırada 0,05 dolardan 35 bin dolara yükseldi, Bitcoin parayla ilgili değil.

Düşünüyor olabilirsiniz: neden bahsediyorum?

Daha önce bitcoin satın aldıysanız, fiat yatırımınızın zamanla değer kazandığını fark etmiş olabilirsiniz.

Sonuç olarak, Bitcoin, mevcut en iyi yatırım olduğundan, sizi şu anda gördüğümüz ve önümüzdeki aylarda güçlenmeye devam edecek olan büyük parasal enflasyondan koruduğu için, ilk bakışta paraya indirgenmelidir.

Bitcoin bir yatırım değil, dünyanın en iyi tasarruf teknolojisidir

Her şeyden önce, Bitcoin’in değerinin sadece olağanüstü nitelikleri nedeniyle değil, aynı zamanda ABD dolarının zayıflığına dair artan kanıtlar nedeniyle de arttığı anlaşılmalıdır. Dünyanın rezerv para birimi değer kaybetmeye devam ediyor, bu da yalnızca dünyanın en iyi parası olan Bitcoin’in dolar değerini güçlendiriyor.

Ancak, bunu finansal bir yatırım olarak görmeyi bırakmalısınız. Bitcoin öncelikle bir tasarruf teknolojisidir. Belki de dünyadaki en iyi tasarruf teknolojisi. Enflasyonun yıkıcı etkilerinden korumak istediğiniz Bitcoin ağına itibari para yatırıyorsunuz.

Yeterince sabrederseniz büyük bir mükâfat alırsınız çünkü malınız korunacaktır. Parasal enflasyondan korunacak, aynı zamanda size karşı herhangi bir sansürden de korunacaktır. Hiç kimse, zorla kazandığınız paranızı keyfi olarak sizden alamaz. Paranızı uygun gördüğünüz şekilde kullanmanıza kimse engel olamaz.

Böylece Bitcoin size güç verir. Bununla, özgürce para gönderebilir, alabilir ve saklayabilirsiniz. Tüm kontrol sizin elinizde. Hükümet sizi BTC’nizi harcamaya zorlayamaz ve enflasyon yoluyla devalüe ederek sizden çalamaz.

Batılılar, Bitcoin’in öncelikle güçle ilgili olduğunu anlamakta zorlanıyor

Kaynak: Unsplash

Bitcoin parayla ilgili değil, güçle ilgili.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada veya Avrupa’da yaşıyorsanız, bunu hemen kavramanız zor olabilir. Fiat paranızı istediğiniz zaman kullanabileceğinizi hissediyorsunuz. Bu çok sık olduğu için bankayla zaten sorun yaşamış olabilirsiniz, ancak kendinize endişelenecek bir şey olmadığını söylüyorsunuz.

Benim gibi bitcoincilerin neden tekrar tekrar bitcoin’in günlük hayatı değiştirdiğini söylediğini merak ediyorsunuz. Seni suçlamıyorum çünkü geçmişte senin gibi benim de dünya hakkında önyargılı bir görüşüm vardı.

Biz Batılılar genellikle ayrıcalıklıyız. Demokratik rejimlere ve güçlü ekonomilere sahip ülkelerde yaşıyoruz. Demokrasi mükemmel değil, ancak hükümetlerimizden İran, Venezuela veya Zimbabwe halkıyla aynı risklerle karşı karşıya değiliz.

Bankacılık sistemine kolay erişimimiz var. Bankaların mevcudiyeti hakkında konuştuğumda, bunu çok zorlanmış bulabilirsiniz. Ancak Afrika kıtasında yaşayan yüz milyonlarca insan mevcut bankacılık sisteminin dışında tutuluyor. Mevcut sistemde umutları yok. Bitcoin şimdi bankacılık hizmetlerine erişmek için tek umutları.

Mevcut parasal ve finansal sistem, dünya nüfusunun çoğu için tamamen adaletsizdir. Ancak başındaki nüfuzlu insanlar, durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmak istemiyorlar, çünkü bundan en çok yararlanan %1 arasındalar.

Bitcoin’in inanılmaz etkisini görmek için gelişmekte olan ülkelere veya otoriter rejimlere sahip ülkelere bakmak gerekir.

Batı dünyasının ötesine bakmak için çaba harcarsanız, bitcoin’in milyonlarca insanın günlük hayatını değiştirdiğini çabucak göreceksiniz. Benim yaptığım sonuca varacaksınız: Bitcoin zaten milyonlarca insan için bir Plan A.

bitcoin için venezuela kuyruğundaki illüstrasyon insanlar
Resim kaynağı: BitNews

Bitcoin vatandaşları koruyor Venezuela, İran, Lübnan ve Arjantin, tamamen yetersiz ve hepsinden kötüsü, yozlaşmış liderlerin neden olduğu parasal enflasyonun yıkıcı etkisinden. Bitcoin’in hayatları değiştirdiği ülkeler, otoriter bir rejim tarafından yönetilmeleri veya tamamen yozlaşmış olmaları gerçeğiyle birleşiyor.

Bitcoin satın alarak ve onların son çare HODLER’ı haline gelerek, onların giderek daha değerli hale gelmelerine izin veriyorsunuz. Bitcoin için olumlu bir geri bildirim döngüsü sürdürüyorsunuz. Bu, giderek daha fazla kullanıcıyı kendine çekerek, günlük yaşamlarında kripto para birimine ihtiyaç duyan milyonlarca kişi tarafından da kullanılan ağı güçlendiriyor.

Bitcoin, bireysel çıkarları kolektif çıkarlarla uzlaştırma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Bitcoin sahibi olarak, servetinizi koruyorsunuz, ancak aynı zamanda kripto para biriminin kıtlığını da koruyorsunuz, bu da onu daha değerli kılıyor ve dolaylı olarak bu gelişmekte olan ülkelerde onu her gün kullanan insanlara yardımcı oluyor.

Bitcoin Nijerya’da Demokrasi Hareketini Koruyor

Nijerya, Bitcoin’in günlük hayatta en çok kullanıldığı ülkelerden biridir. Ekim 2020’de Nijerya’da polis şiddetine tepki olarak protestolar başladı. Ülkede yaşanan bu büyük huzursuzluk döneminde End SARS hareketi doğdu.

Hareketin amacı, Özel soygunla mücadele ekibini ortadan kaldırmaktır. (Özel Hırsızlıkla Mücadele Timi, SARS) İnsanları taciz etmesiyle ünlü bir polis birimidir.

Nijeryalı yetkililer, hareketin arkasındaki feminist koalisyonun banka hesabını hızla kapattı. Bu, otoriter yönetimin klasik bir taktiğidir. Hükümet, örgütün fonlarına el koyarak, barışçıl olsalar bile protestoları sona erdirmeyi umuyor.

Adalet için mücadelelerini sürdürmek için bu feminist koalisyonun Bitcoin’e dönmekten başka seçeneği yok. Bitcoin ağı ve açık kaynaklı BTCPay Sunucu çözümü sayesinde Demokratik hareket, kripto para biriminde binlerce dolar toplayabildi.

Twitter ve Square’in kurucusu Jack Dorsey, Ekim 2020’de harekete destek olarak tweet bile atarak, ancak Bitcoin sayesinde devam edebilen mücadelesini dünyaya anlatmıştı.

Bitcoin, Hong Kong Vatandaşlarının İnsan Hakları İçin Savaşmasına Yardımcı Oluyor

Bildiğiniz gibi Çin, birkaç yıldır Hong Kong’un tam kontrolünü yeniden kazanmaya çalışıyor. Pekin’in merkezi hükümeti, Hong Kong’un insan hakları örgütleriyle savaşıyor.

Özgürlük mücadelelerini sürdürmek için bu kuruluşlar birer birer Bitcoin’e yöneliyor. Nijeryalı feminist koalisyon gibi, Hong Kong Free Press, bitcoin’de fon toplamak için BTCPay Sunucusunu seçmek zorunda kaldı.

Bu şekilde, bitcoin basın özgürlüğünün korunmasına yardımcı olur. Binlerce insan, itibari paralarına tamamen el konulacağından korkmadan savaşmaya devam edebilir. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistem, otoriter bir rejim altında yaşayan insanlar için vazgeçilmezdir.

Dünyanın dört bir yanındaki aktivistler, savaştıkları güçlü insanlardan sansür korkusu olmadan faaliyetlerini finanse etmeye devam etmek için Bitcoin’e dönüyor. Bitcoin, dünya çapında özgürlüğü savunmaya yardımcı olan benzersiz bir silahtır.

Afrika’da başlamak için Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kitlesel olarak benimsenmesi

Afrika'nın turuncu haritasının beyaz arka planda illüstrasyonu, bitcoin logosu

Önümüzdeki yıllarda, bitcoin’in bir değişim aracı olarak kitlesel olarak benimsenmesi, esas olarak Afrika kıtasında gerçekleşecek. Bitcoin bu ülkedeki insanlar için hayati önem taşıdığı için tekrar Nijerya’ya geri dönmeliyim. Nijerya, Bitcoin’de doğrudan (P2P) işlemler açısından Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.

Yerel para biriminin (naira) zayıflığı ve ABD doları almanın zorluğu, şirketleri ve vatandaşları bitcoin’e giderek daha fazla güvenmeye zorluyor.

Nijerya’da ABD doları sıkıntısı olan şirketler, uluslararası yerleşimler için bitcoin kullanıyor. Nijeryalılar ayrıca bitcoin’i naira’nın zayıflığından kaçınmanın ve döviz enflasyonuna karşı korunmanın iyi bir yolu olarak görüyorlar.

Afrika’da giderek daha fazla insan, hızlı ve güvenli uluslararası para transferleri için en iyi çözüm olarak Bitcoin’e yöneliyor. Venezuela ve Arjantin’de binlerce insan hiperenflasyonun zararlarından kaçınmak için Bitcoin’i tercih ediyor.

Bütün bu insanların her gün hayatta kalmak için bitcoin’e ihtiyacı var.

Sonuç olarak

Batılı bir ülkede bitcoin satın alırken yukarıdakilerin hepsini akılda tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bitcoin Devrimi, başka bir finansal yatırımdan daha fazlasıdır. Ancak birçok insan hala anlamakta zorlanıyor. Her zaman sayılar hakkında konuşmak, yeni başlayanlar unutur Mümkün olduğu kadar çok insan için geleceğin daha iyi bir dünyasını inşa etmede Bitcoin’in gerçek değeri

Umarım bu makale, Bitcoin’in hem parasal geleceğiniz hem de dünya çapında kendisi için “A planı” olan milyonlarca insanın geleceği için önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olmuştur.

Bir kaynak

Вы всегда можете поблагодарить переводчика за проделанную работу:
BTC: 3ECjCH5tPoyDCqHGCXfiiiLZQ3tVGzCSxB
ETH: 0xf45a9988c71363b717E48645A412D1eDa0342e7Ebitnovosti.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir