Bitcoin Çekirdeği Nedir? |


Bitcoin Core sadece açık kaynaktır. Bu, herkesin bu kodu görüntüleyebileceği, yorum yapabileceği veya değişiklik önerebileceği anlamına gelir. Ayrıca, herkes kodu kopyalayabilir ve kopyayı uygun gördüğü şekilde değiştirebilir. Kod şurada bulunabilir: Github

Bitcoin Core’u Kim Destekliyor?

Herkes değişiklik önerebilir, ancak önerilen tüm değişiklikler Bitcoin Core’da yapılmaz. Bunun yerine topluluk, her değişikliği aktif olarak inceler ve tartışır ve ardından kabul veya reddetme kararı verir. Herkes tartışmaya katılabilir, kararlar alınır fikir birliği ileoy vermek yerine.

Değişiklik topluluk tarafından onaylandıktan sonra, birkaç bakım görevlisi değişiklikleri koda entegre eder. Topluluk, bu bireylere, topluluk tarafından onaylanmayan kodu keyfi olarak entegre etmeyeceklerine güvenir.

Eskortlar bu güveni kırarsa, mevcut herhangi bir şeyden ödün vermeyeceklerdir. düğümve eski Bitcoin Core kodu, kötü niyetli değişiklikler göz ardı edilerek kolayca kurtarılabilir. Bu nedenle, Bitcoin Core sağlayıcısının rolü toplulukta saygı görür, ancak gerçek güç veya etkinin çok az olduğu veya hiç olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin Core’u kim başlattı?

Bitcoin Core, Bitcoin’in orijinal uygulamasıdır ve 2008’in sonlarında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştır. Başlangıçta Satoshi, 2010’un sonunda ortadan kaybolana kadar Bitcoin Core’un bakımıyla ilgilendi ve o zamandan beri başka insanlar bu işlevi üstlendi. Bitcoin Core sağlayıcısının rolü gönüllü olarak devredilir ve bakımcılardan biri güvenini kaybederse kaldırılabilir.

Bitcoin Core’u Kim Geliştiriyor?

Bitcoin’in kodu, Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana tamamen işlevseldir. Ancak, herhangi bir yazılım geliştirme projesinde olduğu gibi, düzeltilmesi gereken hatalar ve uygulanması gereken güncellemeler vardır.

Bitcoin Core’u geliştirmek için çalışan Bitcoin Core geliştiricileri olarak adlandırılan birçok kişi var. Bitcoin Core geliştiricisi olmak için herhangi bir kısıtlama veya nitelik yoktur. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in orijinal versiyonunu piyasaya sürdüğünden beri, geliştiricilerin sayısı hızla arttı. Bu yazının yazıldığı sırada GitHub’daki Bitcoin Core katkıda bulunanların sayısı 800 kişiyi aşıyor.

Bitcoin Core geliştiricileri merkezi bir grup değildir. Geliştiricilere neyi veya nasıl yapmaları gerektiği konusunda talimat verecek bir lideri veya proje yöneticisi yoktur. Bitcoin Core geliştiricileri, dünyanın her yerinden, her biri Bitcoin’in bakımına nasıl katkıda bulunmak istediklerine bağımsız olarak karar veren insanlardır. Aslında, Satoshi Nakamoto’nun kendisi de dahil olmak üzere bazı geliştiriciler tamamen anonim kalır ve fikirleri, yazarların itibarı veya özgeçmişinden bağımsız olarak değerlendirilir.

Ayrıca okuyun:

Bitcoin Core, Bitcoin’i kontrol ediyor mu?

Bitcoin Core açık kaynak kodludur. Bitcoin ağındaki her düğüm operatörü, çalışmayı tercih ettikleri Bitcoin sürümünü seçer. Bu, Bitcoin ağının düzinelerce farklı Bitcoin yazılımı sürümünü çalıştıran on binlerce düğümden oluştuğu anlamına gelir.

Ayrıca geliştiriciler ve proje yürütücüler Bitcoin Core kodunu güncellediklerinde, Bitcoin ağının her üyesi bu değişiklikleri hemen entegre etmeyecektir. Birçok kişi güncellemeleri görmezden gelerek eski yazılımları kullanmaya devam ediyor.

Böyle bir sistemde, ağ üzerindeki kontrol, kodun geliştiricileri ve bakımcılarının değil, düğüm operatörlerinin elindedir. Geliştiriciler Bitcoin Core kodunda değişiklik yaparsa, ancak yalnızca birkaç düğüm bu değişiklikleri kullanılan yazılıma bir güncelleme yoluyla entegre ederse, ağ bu değişikliklerden etkilenmez.

Ayrıca Bitcoin Core, Bitcoin’in tek yazılım uygulaması değildir. Diğer birçok yazılım paketi Bitcoin ağına bağlanabilir ve onunla etkileşime girebilir. Bu farklı uygulamalar, programlar arasındaki bazı yüzeysel farklılıklara rağmen, farklı tarayıcıların (Google Chrome, Firefox veya Safari) aynı İnternet’e erişmesine benzer şekilde, tek bir ağ oluşturmak için birbirleriyle etkileşime girer.

Diğer gerçekleşmeler

Bitcoin Core kodu tamamen açık kaynak olduğundan, Bitcoin kodunun farklı kişiler tarafından farklı programlama dillerinde yazılmış, her birinin kendine has özellikleri olan birkaç uygulaması vardır.

Düğümler bu yazılım uygulamalarından herhangi birini kullanabilir, ancak konsensüs sağlamak için tüm Bitcoin uygulamalarının temel ağ işlevselliğini desteklemesi gerekir. Tüm Bitcoin ağı, işlemlerin ve blokların geçerliliğinin belirlendiği kurallar üzerinde anlaşmalıdır.

Birçok farklı uygulamaya rağmen, orijinal Bitcoin Core uygulaması açık ara en popüler olanıdır ve referans olarak kullanılır, bu da başkalarının yönergeler ve standartlar için ona baktığı anlamına gelir.

Abone ol BitNovosti’de Telegram’da!
Bu makale hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Bir kaynak

bitnovosti.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir